خانه / ورزش / جای خالی تکواندوی افغانستان در المپیک ریو

جای خالی تکواندوی افغانستان در المپیک ریو

بازی های المپیک ۲۰۱۶ اولین بار در امریکای جنوبی برگزار میشود. از تاریخ ۱۵ تا ۲۱ اگوست در شهر ریو Rio کشور برزیل ورزشکاران جهان با برنامه ها و رشته های مختلف سهیم اند.
بد نیست که در رابطه با بازی های المپیک سال ۲۰۱۶ ریو، بطور فشرده مصاحبه روح الله نیکپا ورزشکار افغانستان را با رادیوی آلمان ۰۳.۰۸.۲۰۱۶ / Deutschland Funk DF بشنویم. روح الله نیکپا در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ برای افغانستان اولین بار در تاریخ ورزش این کشور مدال برنز المپیک را کسب نمود. خانم ژورنالیست رادیو آلمان در مصاحبه خود تحت عنوان zerplatzte träume von Olympia (نرسیدن به آرزوهای المپیک) با آقای نیکپا در منزلش مصاحبه میکند. روح الله لباس سرخ المپیک را در تن دارد که به آستین چپ وی نوشته شده المپیای ریو سال ۲۰۱۶ .
در الماری سالن خانه وی از دور، دو مدال برنزی که در المپیای پکن و لندن جایزه گرفته به چشم میخورد. دو خاطره بزرگ تاریخی برای کشوری که تقریباً نیم قرن در جنگ خانمانسوز درگیر است. این ورزشکار جوان اولین بار جایزه المپیک را از پکن کسب نمود. او در کشورش به حیث یک ستاره درخشید و مردم از وی استقبال نمودند. روح الهر از جوانان هزاره است که در ایران بزرگ شد .
در سال ۲۰۰۸ زمانی که از المپیک پکن به وطن برگشت در میدان هوایی کابل از او به حیث قهرمان ملی مردم پذیرایی نمودند و با موج بزرگ بیرق های افغانستان بدرقه شد. بعداً مردم کابل او را روی شانه های خود به غازی استادیوم بردند. غازی استادیوم محلی که در زمان طالبان، این افراطیون دینی مردم بیگناه و خصوصا زنها را در ملأ عام به دار میزدند.
رئیس جمهور وقت افغانستان هم از او استقبال نمود و تحفه های زیادی برایش داده شد.
این افتخار در سال ۲۰۱۲ در لندن دوباره نصیب روح الله نیکپا شد. او میگوید: من بسیار خشنودم که این مدالها را برای کشورم کسب کردم؛ پس از صحبت، بسیار با احتیاط مدالها را به الماری دوباره بجایش می گذارد تا آسیب نبینند.
ورزش می تواند روحیه ملت مظلومی را که سالهاست در ناامنی و ترور زندگی میکنند تقویت کند. روح الله میگوید استعدادهای بسیار خوبی در کشور داریم که میتوانند شهرت ما را به حیث کشور باغرور به دنیا معرفی کنند.
روح الله میگوید من آرزو داشتم که برای بار سوم در المپیک ریو به حیث ورزشکار تکواندو سهم بگیرم و بدبختانه درگروهی که به المپیک ریو رفتند ورزشکار تکواندو سهم ندارد.
ادارات ورزشی و کمیته ملی المپیک افغانستان با میلیونها دلار از جانب کشورهای جهان کمک شدند. این نهادهای ورزشی در رشوه خوری غرق اند مانند تمام نظام دولتی در کشور ویران افغانستان.
در کمیته المپیک افغانستان برعلاوه، درز یا رخنه ای هم است، قسمی که یک آمر آن انتخابی است و آمر دوم آن فردی است که رئیس جمهور او را حمایت میکند!
این جدال و بی سر وسامانی ها در کمیته های دیگر المپیک هم رخنه پیدا کرده که باعث رنج و ناامیدی ورزشکاران گردیده. بدبختانه ورزشکاران چیزی عاید ندارند و مربی ها هم معاش نمی گیرند. مرجع طبی و صحی هم برای ورزشکاران وجود ندارد. روح الهم از سفر خود در ماه اپریل در فیلیپین قطعاً راضی نبود او میگوید یک سفر پر جنجال بود. نبودن محل ترینینگ و ناوقت رسیدن به محل سپورت و اینکه او مصدوم شد و میسر نشد که به دوره بعدی مسابقات راه پیدا کند.
او میگوید: از آنروز به بعد دیگر تمرین نکردم. گویا از یک قهرمان مردمی کشور خود یک جوان مأیوس به جا مانده است.
این جوان قهرمان افغان برای جوانان کشورش یکIdol و یا معبود بود. در تمام کلوپ های سپورت عکس این جوان آویخته است؛ در کشوری که هیچ قهرمان ورزشی ندارد شخصیت اینگونه جوانان ضروری است. همچنیم ورزش تکواندو از خاطر این جوان در کنار ورزش های دیگر مانند فوتبال و کریکت شهرت پیدا نموده است.
اینکه امسال افغانستان ورزشکار تکواندو روانه نکرد رابطه مستقیم با سیستم رشوه خوری در دستگاهای ورزشی افغانی دارد. روح الله نیکپا میگوید: سپورت و سیاست از هم مجزا شوند اگر نتوانیم این معضل رشوه خوری را حل کنیم هیچگاهی موفقیتی نصیب مان نخواهد شد.

انجینر عنایت الله حبیب/ هامبورگ
ارسالی به خبرگزاری جمهور

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*