خانه / خبرها / ۸۷۸ میلیون دالر؛ دستآورد افغانستان در نشست امسال بانک توسعۀ آسیایی

۸۷۸ میلیون دالر؛ دستآورد افغانستان در نشست امسال بانک توسعۀ آسیایی

وزارت مالیه/دارایی افغانستان می‌گوید که بانک توسعۀ آسیایی در ۴۹مین نشست سالانۀ خود ۸۷۸ میلیون دالر را برای چهار سال به افغانستان کمک کرده است.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه کشور روز گذشته برای اشتراک در این نشست راهی آلمان شد. این نشست دیروز آغاز شد و تا تاریخ ۵ ماه جاری ادامه دارد. بانک توسعۀ آسیایی یکی از حامیان عمدۀ اقتصادی افغانستان بوده که از سال ۲۰۰۲ به این‌سو در بخش‌های مختلف کمک مالی کرده است.

در خبرنامه‌یی که از سوی وزارت مالیه به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده است که از مبلغ کمک‌شده ۸۵۸ میلیون در بخش‌های حمل‌ونقل، انرژی و منابع طبیعی تخصیص یافته و ۲۰ میلیون دالر آن به متضرران رویدادهای طبیعی کمک می‌شود.

بر پایۀ این خبرنامه حکیمی در این نشست، این کمک‌ها را برای نزدیکی افغانستان به صلح و ثبات ارزنده خوانده است.

در این دیدار، توماس پانیلا، رییس بانک توسعۀ آسیایی نیز بر ادامۀ همکاری‌ها با افغانستان تأکید کرده و گفته است که این بانک بر تعهداتش برای دوام همکاری‌ها با افغانستان پابند خواهد بود.

در این نشست حدود ۳۰۰۰ نفر متشکل از وزیران کشورهای عضو، رییسان بانک‌های ملی و بین‌المللی، تاجران و بازرگانان، خبرنگاران و شماری از اعضای جامعه مدنی اشتراک کرده بودند.

شعار امسال نشست سالانۀ بانک توسعۀ آسیایی، «همکاری برای ثبات» بود و محور دیدارها و گفت‌وگوهای این نشست استحکام ارتباط کشورهای آسیایی و اروپایی در بخش اقتصاد و حمایت از رشد با ثبات عنوان شده است.

 ۱۴ ثور ۱۳۹۵  سلام وطندار

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*