خانه / خبرها / خط ریل ویژه ترانسپورتی بین چین و افغانستان افتتاح شد

خط ریل ویژه ترانسپورتی بین چین و افغانستان افتتاح شد

برای اولین بار در تاریخ روابط چین و افغانستان، خط ریل ویژه ترانسپورتی با هدف انتقال مستقیم اجناس تجارتی چین به افغانستان و صادرات افغانستان به چین، در شهر هایمن ایالت جیانگسوی چین با حضور سفیر افغانستان در چین، افتتاح شد.
به گزاش خبرگزاری جمهور؛ جانان موسی زی، سفیر افغانستان در چین با اعلام این خبر گفت: این خط آهن در ساختار برنامه “یک کمربند یک راه ” ایجاد شده و قرار است که ماهانه دوبار کانتینرهای اجناس تاجران افغان را به حجم ۴۵ فوت به وزن ۲۹ تن و ۴۰ فوت به وزن ۲۶ تن از ایستگاه شهر هایمن چین به مقصد بندرحیرتان افغانستان حمل‌کند.
همچنین قرار است از طریق این خط آهن اقلام صادراتی افغانی چون سنگ مرمر، زعفران، میوه های خشک و سایر اقلام صادراتی افغانستان نیز به مقصد چین بارگیری شود.
ایجاد این خط ریل ویژه ترانسپورتی بین افغانستان و چین فرصت های جدیدی برای تقویت تجارت بین دوکشور ایجاد نموده و مسیر انتقالات کالاهای تجارتی بین چین و افغانستان و بالعکس را به میزان زیادی کوتاه تر، مصئون تر و قیمت ها را نیز رقابتی تر خواهد ساخت.
آقای جانان موسی زی سفیر افغانستان در بیجنگ در این مورد گفت: « پس از پروازهای مسقیم کابل – اورمچی که از دو ماه قبل با تلاش مسئولین دو کشور توسط شرکت هوایی آریانا آغاز گردید، شروع ترانسپورتیشن مستقیم ریلی بین افغانستان و چین منحیث دو کشور همسایه که در طول تاریخ مناسبات نیک و دوستانه باهم داشته اند یک قدم مهم برای نزدیکی روابط تجارتی دو کشور می باشد».
افغانستان و چین از زمان های قدیم از طریق راه ابریشم روابط تجارتی داشته اند و افغانستان منحیث شاه راه تجارتی و چهارراه منطقه در تقویت اتصال منطقه ای نقش مهمی داشته است. امروز هم به دنبال انکشاف علوم و تکنالوژی جدید و پیشرفت پروسه جهانی شدن، دو کشور همسایه و تاریخی روابط خود را براساس اصول همزیستی مسالمت آمیز و حسن همجواری در زمینه های مختلف گسترش داده اند.
سفیر افغانستان در بیجنگ تصریح کرد:«افغانستان منحیث کشوری که از موقعیت خاصی در اتصال منطقه ای برخوردار است پس از ایجاد حکومت وحدت ملی و در راستای اجرای دیدگاه رئیس جمهور کشور مبنی بر تبدیل شدن افغانستان به مرکز نقطۀ اتصال و ترانزیت منطقه ای، با امضای یادداشت تفاهم همکاری با مقامات حکومت چین در راستای کمک و حمایت از تطبیق پلان یک کمربند یک راه در تلاش است تا به طور همه جانبه برنامه های مربوط در این راستا را عملی نموده و فرصت های جدیدی برای انتقال اموال تجارتی خود در مارکیت های منطقه ای و جهانی به وجود آورد که خط ویژه ترانسپورت ریلی بین افغانستان و چین نیز در همین راستا حایز اهمیت ویژه می باشد».
جانان موسی زی در بیجنگ خاطر نشان ساخت که شروع انتقالات مستقیم بین افغانستان و چین به تقویت روابط اقتصادی و تجارتی دو کشور کمک می کند و باتوجه به اینکه چین یک مارکیت بزرگ برای تولید و مصرف کالا ، مواد خام و انرژی به حساب می آید توقع می رود صادرات محصولات افغانستان نیز در این مارکیت بزرگ افزایش یافته و فرصت های جدیدی برای تقویت زیربناها و افزایش ظرفیت های تولیدی و سرمایه گذاری های مشترک سکتور دولتی و خصوصی دو کشور در افغانستان به وجود آید.
سفیر افغانستان همچنان افزود: مطمئنا آغاز این خط مستقیم انتقالات ریلی بین دو کشور، در توسعه و انکشاف شبکۀ خط ریلی کشور ک یکی از اولویت های اساسی دولت افغانستان می باشد نقش ارزندۀ خواهد داشت.
گفتنی است که این قطار تا رسیدن به افغانستان از کشورهای قزاقستان و ازبکستان عبور و به بندر حیرتان در ولایت بلخ خواهد رسید.

خبرگزاری جمهور

تاریخ انتشار : جمعه ۵ سنبله ۱۳۹۵

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*