خانه / فرهنگ و هنر / افزایش انتقاد افغان ها از سریال ایرانی “شیوع”

افزایش انتقاد افغان ها از سریال ایرانی “شیوع”

اعتراضات به نشر سریال ایرانی “شیوع” در شبکه اول دولتی این کشور روز به روز در افغانستان و ایران بیشتر می شود. کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان می خواهد در مورد این سریال بحث کند.

از مدتی به این سو سریالی امنیتی-پولیسی به نام “شیوع” با کارگردانی محمود معظمی در شبکه اول صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به نشر می رسد که مردم افغانستان محتوای آن را نسبت به خود شان توهین آمیز عنوان می کنند.

این سریال بر محور یک حمله میکروبی (بیولوژیکی) طراحی شده از سوی ایالات متحده امریکا به ایران می چرخد که گویا با استفاده از یک مهاجر افغان در ایران صورت می گیرد.

۱۲ قسمت این سریال امنیتی-جاسوسی که نویسنده اش مهدی میراحمدی می باشد، این را نشان می دهد که این حمله بیولوژیکی امریکا که از مسیر کشور همسایه ایران، افغانستان به راه انداخته شده است، توسط یکی از داکتران جوان ایرانی و به همکاری “سازمان پدافند غیرعامل” یا سازمان مسئول مبارزه با چنین حملاتی در ایران دفع می شود.

حمیرا ایوبی، عضو کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان می گوید واکنش های انتقادی مردم افغانستان نسبت به این سریال بیشتر شده و شکایت هایی به اعضای این کمیسیون نیز رسیده است: «همین که کار کمیسیون امور دینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی پارلمان افغانستان پس از رخصتی آغاز شود، ما در مورد این سریال تشکیل جلسه خواهیم داد».

این عضو پارلمان افغانستان محتوای این سریال را “توهین مستقیم به مردم افغانستان و مهاجرانی” می خواند که “به خاطر جنگ و فقر به کشور همزبان و همفرهنگ همسایه شان پناه برده اند”.

اتحادیه سینماگران افغانستان نیز در پی نشر این سریال شکایت هایی را از مردم و اهل سینمای این کشور دریافت کرده است و در صدد بررسی این سریال و ارسال شکایتنامه ای به وزارت ارشاد اسلامی ایران است.

جوان شیر حیدری، رئیس این اتحادیه به دویچه وله گفت سینماگران افغانستان مطابق با “ماده چهل و پنج” قانون اساسی این کشور “به خود حق نمی دهند که در تولیدات رسانه ای شان به انسان های دیگر توهین کنند”.

آقای حیدری با اشاره به سابقه تولید فیلم ها و سریال های سینمایی توهین آمیز در سینمای ایران افزود: «متاسفانه برادران ایرانی ما و سینماگران ایرانی ما اکثرا بنیادگراهایی هستند که با فرهنگ نازنین این خطه بازی می کنند».

حیدری که قبلا عضو کمیسیون رسیدگی به تخطی های رسانه ای در وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان بوده است، می گوید که ایران نسبت به نشرات رسانه ای در افغانستان بسیار حساس است، اما این حساسیت را خودش جدی نمی گیرد: «متاسفانه چنین تخطی هایی بارها از سوی سینماگران ایرانی صورت گرفته است. من تا پارسال که عضو کمیسیون تخطی از رسانه ها بودم و هنوز هم نشرات را کنترول می کنم، بارها از سوی سفارت ایران از طریق وزارت خارجه در مورد تخطی های حتی کوچک به ما نامه اعتراضیه آمد و ما با دوستان رسانه ها این مسائل را در میان گذاشتیم که دوستی میان ملت ها خدشه دار نشود».

دو سال قبل در پی اعتراض جمهوری اسلامی ایران به محتوای فیلم “مدرسه” ساخته اسد سکندر سینماگر افغان، این فیلم در افغانستان اجازه نشر نیافت. فیلم مدرسه مشکلات یک دختر مهاجر افغان در ایران را به نمایش می کشد که به حق تعلیم در دوران مهاجرتش در ایران دسترسی ندارد.

نشر سریال “شیوع” نه تنها بین شهروندان افغانستان، بلکه بین شهروندان ایران نیز در شبکه های اجتماعی واکنش های تندی را در پی داشته است. گرداننده صفحه “رادیو پیام جوان” ایران در صفحه فیس بوک این رادیو نوشته است: «من به عنوان یک ایرانی از همه شهروندان افغانستان معذرت می خواهم».

مصطفی احمدی یکی از کاربران افغان در فیسبوکش نوشته است: «سریال مزخرف شیوع٬ جواب و دستمزد افرادی که همیشه بازیچه دست این مملکت هستند (چه در تظاهرات چه در جنگ سوریه و چه در هر جای دیگر) را به خوبی داد و به راحتی به باد تهمت و تمسخر گرفت. باشد که درس عبرتی گردد».

حمید آریارمن یک روزنامه نگار افغان در آلمان نیز در صفحه فیسبوکش نوشته است: «سریال شیوع دیدگاه تمام شهروندان ایران نیست، پس این موضوع باید از دیدگاه رسانه دولتی سیاسی ایران به نقد گرفته شود، نه دیدگاه مردم ایران».

جوانشیر حیدری، رئیس اتحادیه سینماگران افغانستان می گوید که دولت افغانستان باید در چنین مواردی از طریق وزارت اطلاعات و فرهنگ پیگیر قضیه باشد. وی به دویچه وله گفت: «من خودم از طریق اتحادیه به سفارت ایران اعتراض می کنم. من می توانم به معاون وزارت ارشاد ایران تماس بگیرم و نامه بفرستم».

برخی کاربران صفحات اجتماعی از پیامدهای این گونه سریال ها ابراز نگرانی کرده اند. علوی ارزگانی یکی از شهروندان افغانستان در مورد سریال جدید بحث برانگیز در صفحه فیسبوکش نوشته: «آیا سریال “شیوع” بذر نفرت را بین دو ملت شیوع نخواهد داد؟».

DW.COM

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*