خانه / فرهنگ و هنر / دکلمه / دکلمه هایی از زبیر پاداش
زبیر پاداش
زبیر پاداش

دکلمه هایی از زبیر پاداش

زبیر پاداش در سال ۱۳۴۴ خورشیدی در کابل تولد گردید. دروس ابتدایی را در مکتب زینب هوتکی به پایان رسانید و بعد، از لیسه عالی حبیبیه فارغ شد.

اولین کارهای هنری خود را زیر نظر استاد حمید جلیا دایرکتر و هنرپیشه معروف تیاتر شروع کرد. آشنایی زبیر با استاد بهدخت و استاد ناهید کارگردانان ایرانی و بعد ها با شمس عبادی هنرمند موفق تیاتر و سینمای افغانستان این هنرمند را به آفرینش کارهای بهتر هنری تشویق نمود. بازی در نمایشنامه “بقه گک هوشیار مهربان” به دایرکت زنده یاد حمید جلیا و نمایشنامه های “وجدان چی است؟”، “عاقبت” و “زمین” با دایرکت شمس عبادی، زبیر پاداش را به مثابه یک هنرپیشه موفق به شهرت رساند.

پاداش بعد ها کارهای نمایشی خود را با هنر پیشه و دایرکتر معروف، فيهم سدوزی آغاز کرد که نتیجه این همکاری حدود چهل و پنج پارچه تیاتری بود که از طریق تلویزیون آن زمان پخش گردید. زبیر پاداش با استعداد فراوانی که در هنر تمثیل داشت، با استفاده از یک بورس برای تحصیلات عالی به ماسکو رفت و در انستیتوت بزرگ سینمایی ماسکو در رشته تمثیل یا اکتوری درس خواند. زبیر پاداش رشته تمثیل را زیر نظر سرگی بتالوف دایرکتر و هنرپیشه معروف روس که فلم های “لگ لگ ها پرواز می کنند” و “ماسکو به اشک باور ندارد” و از جمله گنجینه های هنری جهانی محسوب می شود، درس خواند.

 از کارهای سینمایی زبیر پاداش می توان بازی در فلم “زغال سبز” به دایرکت همایون مروت و فلم مشترک عربی – روسی بنام “زندگی” را نام برد. زبیر پاداش بعد از ختم تحصیل بنا به درخواست انستیتوت سینمایی و تیاتری مکسیکو به آن کشور رفت و مدت دو سال به شاگردان آن انستیتوت مضمون گفتار و بیان فن هنرپیشه گی را تدریس میکرد. این هنرپیشه موفق فعلا در آلمان زندگی می کند. از جمله کارهاى چشمگير هنری او می توان بازی در فلم های “اولاد” و “از سلمان تا سلطان” را نام برد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*