خانه / خبرها / افغانستان و سازمان ملل خواستار کمک ۵۵۰ میلیون دلاری برای نیازمندان شدند

افغانستان و سازمان ملل خواستار کمک ۵۵۰ میلیون دلاری برای نیازمندان شدند

دولت افغانستان و سازمان ملل خواستار کمک ۵۵۰ میلیون دلاری برای رسیدگی به بیش از ۹ میلیون اتباع این کشور شده که به کمک فوری نیاز دارند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان در نشستی که به همین منظور در کابل برگزار شده بود، گفت که این پول برای رسیدگی به مشکلات آوارگان داخلی و مهاجرین بازگشت‌کننده از کشورهای همسایه مصرف خواهد شد.

او این فراخوان را بزرگترین فراخوان دولت افغانستان یاد کرد و گفت که عدم پاسخ مثبت شورشیان مسلح به صدای صلح دولت در کابل و تاکید آنان بر ادامه جنگ و پیامدهای احتمالی ناشی از جنگ، وقوع حوادث طبیعی و حتی خشک‌سالی باعث شد تا افغانستان این فراخوان را اعلام کند.

سال گذشته نهادهای بشردوستانه برای افغانستان ۳۳۹ میلیون دلار درخواست کرده بودند که کمک‌کننده‌های بین‌المللی تنها ۱۹۷ میلیون دلار آن را فراهم کردند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرده که درسال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۹.۵ میلیون افغان به کمک فوری نیاز دارند که یک سوم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

مارک باودن، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل در افغانستان، سال ۲۰۱۷ میلادی را برای افغانستان پرچالش و استثنایی خواند و افزوده که به استثنای سوریه، هیچ کشوری مثل افغانستان با موج مهاجران عودت‌کننده به کشورشان رو‌به‌رو نیست.

او افزود که این روند از یک‌سو به کمک‌های بیش‌تر و از طرفی به هماهنگی‌های گسترده‌تر نیازمند‌ است.

آقای باودن گفت که افغانستان باید در زمینه بهبود ارائه خدمات بهداشتی، رسیدگی به مشکل سوء تغذی و آمادگی برای مدیریت حوادث طبیعی به صورت جدی توجه کند تا براین مشکلات فایق آید.

اکنون یکی از نگرانی عمده، چگونگی مصرف شفاف کمک‌های جامعه جهانی در افغانستان است.

آقای عبدالله با اشاره به اینکه این فراخوان خارج از کمک‌های کشورهای جهان برای توسعه افغانستان است، گفت که کابل به جامعه جهانی و کشورهای کمک کننده اطمینان می‌دهد که کمک‌های شان به صورت شفاف مصرف خواهد شد و افغانستان در این زمینه حساب‌ده است.

۲۰٫۰۱٫۲۰۱۷

منبع : بی بی سی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*