خانه / خبرها / استفاده روسیه از پایگاه همدان ‘با اطلاع آمریکا انجام گرفت’

استفاده روسیه از پایگاه همدان ‘با اطلاع آمریکا انجام گرفت’

یک مقام نظامی آمریکایی اعلام کرده است که روسیه کمی پیش از استفاده از پایگاه نیروی هوایی ایران در همدان برای عملیات در سوریه، آمریکا را از این تصمیمش آگاه کرده بود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفته است این تحول “مایه تاسف است اما غیرمنتظره نبود.”

سرهنگ کریس گارور، سخنگوی نیروهای آمریکایی در بغداد، در جمع خبرنگاران گفت که روسیه به ائتلاف ضد داعش، به رهبری آمریکا اطلاع داده است که هواپیماهای این کشور در مسیری پرواز خواهند کرد که ممکن است در نزدیکی نیروهای ائتلاف در عراق و سوریه باشد.

این مقام آمریکایی گفته است که ائتلاف اطمینان حاصل کرده است که حین پرواز بمب‌افکن‌های روسیه امنیت پروازها تامین شود.

صبح امروز وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بمب‌افکن‌های دورپرواز توپولوف از نوع TU-۲۲M۳ و بمب‌افکن‌های سوخو از نوع SU۳۴ از پایگاه نیروی هوایی ایران در همدان برخاستند و اهدافی را در حلب، ادلب و دیرالزور بمباران کردند.

چرا بمب‌افکن‌های روسیه از پایگاه همدان به سوریه حمله کردند؟
وزارت دفاع روسیه گفته است که در این عملیات پنج انبار بزرگ مهمات مرکز آموزش‌های نظامی و همچنین مرکز فرماندهی متعلق به مخالفان بشار اسد، از جمله جبهه نصرت و داعش را نابود کرده است.

گروه های محلی گفتند که ۲۷ غیرنظامی در این حملات کشته شده اند.

بنابه گزارش ها از زمان شروع عملیات روسیه در حمایت دولت آقای اسد، این اولین بار است که روسیه اهدافی در داخل سوریه را با تکیه بر کشوری ثالث هدف قرار می دهد.

ایران متحد اصلی بشار اسد رئيس جمهور سوریه در منطقه است و از زمان شروع قیام علیه حکومت او در سال ۲۰۱۱ حمایت قابل توجه نظامی و مالی در اختیار این کشور گذاشته است.

مارک تونر از سخنگویان دولت آمریکا در پاسخ به سوالی درباره توافق احتمالی با روسیه در زمینه همکاری برای مبارزه با داعش گفت که همکاری نزدیک روسیه و ایران لزوما مانعی در این زمینه نیست اما افزود:‌ “هنوز به آن نقطه نرسیده ایم.”

روسیه روز دوشنبه اعلام کرده بود که برای عملیات مشترک در حلب با آمریکا به توافق نزدیک شده است. این کشور کمی پیش از آغاز حملات هوایی‌اش در سوریه آمریکا را از برنامه‌اش برای اجرای این حملات آگاه کرده بود.

استیو روزنبرگ خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید مقام های ارشد روسیه و ایرانی در ماه های اخیر درباره تقویت همکاری نظامی بحث کرده اند.

روسیه هفته پیش از ایران و عراق خواست اجازه دهند موشک های کروز روسیه در مسیر حمله به اهدافی در سوریه از آسمان آنها بگذرد.

در بیانیه روز سه شنبه وزارت دفاع روسیه آمده است که در حملات تازه با کمک پایگاه هوایی همدان “شمار بزرگی” از پیکارجویان داعش و جبهه فتح الشام از گروه های جهادی رقیب داعش که قبلا به جبهه نصرت شهرت داشت کشته شده اند.

کمیته هماهنگی محلی در سوریه گفت که ۱۵ غیرنظامی در حملات هوایی روسیه در طریق الباب در حلب و دو نفر دیگر در داره العزه کشته شده اند.

به گفته این کمیته ۱۰ نفر دیگر در حملات هوایی در محله عمال دیرالزور کشته شدند.

روز سه شنبه همچنین دیدبان حقوق بشر مدعی شد که هواپیماهای روسیه و سوریه در نواحی محل سکونت غیرنظامیان از سلاح های آتش‌زا استفاده کرده اندکه ناقض قوانین بین المللی است. مسکو این اتهام را رد کرده است.

۱۷ اگست ۲۰۱۶

منبع : بی بی سی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*