خانه / خبرها / مرکز عملیاتی و محکمۀ داعش در ننگرهار تخریب شد

مرکز عملیاتی و محکمۀ داعش در ننگرهار تخریب شد

در ولسوالی کوت ننگرهار و مناطق هسکه مینه، اچین، نازیان و شمار مناطق دیگر این ولایت از چهار روز به این طرف عملیات نیروهای کوماندوی افغانستان علیه داعش آغاز شده است. نیروهای کوماندو می گویند که در جنگ پیشرفت نموده و مناطق اطراف ولسوالی کوت را از وجود این گروه پاکسازی کرده اند.

در ولسوالی کوت ننگرهار و مناطق هسکه مینه، اچین، نازیان و شمار مناطق دیگر این ولایت از چهار روز به این طرف عملیات نیروهای کوماندوی افغانستان علیه داعش آغاز شده است. نیروهای کوماندو می گویند که در جنگ پیشرفت نموده و مناطق اطراف ولسوالی کوت را از وجود این گروه پاکسازی کرده اند.

در این عملیات محاکم محلی جنگجویان داعش، یک مرکز بزرگ و شماری از دفاتر آنها از بین برده شده است.

امید دیدار خبرنگار دویچه وله از ولسوالی کوت ولایت ننگرهار دیدن کرده و از خانه های سوخته و خراب شده در مسیر منطقۀ فقیر بابا که در خط اول جنگ قرار دارد، سخن می گوید. در این منطقه نیرو های کماندوی افغانستان در برابر جنگجویان گروه تروریستی “دولت اسلامی” یا داعش می جنگند.

این عملیات پس از آن آغاز شد که دو هفته پیش محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به نیرو های امنیتی دستور داد که ریشه های داعش در ننگرهار را نابود کنند. این عملیات چهار روز پیش آغاز گردیده است که از سوی نیرو های هوایی افغانستان و خارجی حمایت می گردد. خبرنگار دویچه وله از مخروبه های خانه ها، مساجد، مکاتب و ساختمان های زیاد دیگری خبر می دهد. به قول وی تا هنوز برخی از خانه ها در آتش می سوزند.

گفته می شود که باشندگان ملکی قریه ها قبلاً فرار کرده اند و در هیچ جایی یک فرد ملکی دیده نمی شود و فضای ترس و وحشت همه جا را فرا گرفته است. خبرنگار دویچه از خانه هایی سخن می گوید که باشندگان آنها احتمالاً تنها جان خود را نجات داده اند، زیرا دروازه های شان باز بوده و وسایل شان هنوز باقی اند. در این منطقه حملات زمینی و هوایی بالای داعش هنوز جریان دارد.

دگرمن غلام حضرت قوماندان کندک اول لوای اول کماندو، که فرماندهی این عملیات را در دست دارد، در مورد تلفات ملکی چیزی نگفت و تنها از شمار زیاد کشته در جانب داعش یاد کرد. غلام حضرت گفت: «عملیات به خوبی جریان دارد. دشمن تلفات سنگینی متحمل شده است. برخی از جنگجویان شان مجبور به فرار شده اند. حالا آنها در این منطقه نیستند. ما عملیات را از منطقۀ برشاخیل آغاز کرده بودیم و حالا این عملیات در مناطق فقیربابا و الیاس جریان دارد.»

غلام حضرت افزوده است که که عملیات تا زمانی ادامه خواهد یافت که مناطق نام برده از وجود داعش پاک گردند.

نیرو های کماندوی افغانستان در این عملیات یک مرکز بزرگ سوق و ادارۀ گروه داعش، یک محکمۀ محلی مملو از اسناد و کاغذ، مرکز رسیدگی داعش به شکایات مردم ولسوالی کوت و شمار دفاتر دیگر آنها را تخریب کرده اند.

در نزدیکی ساحۀ عملیات نظامی قلعۀ سید احمد خیل قرار دارد، که تقریباً یک ماه پیش جنگجویان داعش پوسته های محلی پولیس در آنجا را تصرف کرده بودند. باشندگان اینجا می گویند که حالا زندگی شان به گونۀ عادی جریان دارد. آنها از عملیات کنونی راضی معلوم می شوند و حالا دوباره به یک زندگی آرام امیدوار شده اند.

محمد حکیم یک باشندۀ قلعۀ سید احمد خیل می گوید: «باید آنها از بین برده شوند. حکومت باید تا زمانی در اینجا بماند که داعش را نابود کند. ما از عملیات راضی هستیم. این مردم به خاطری خوشحال اند که نیرو های حکومتی آمده اند و داعش را راندند.»

مردم محل می گویند که اگر عملیات فعلی حکومت موفقانه به پایان برسد و منطقه از وجود داعش پاک گردد، آنگاه بیجا شدگان دوباره به خانه های شان بر می گردند.

باشندگان در پهلوی تقاضای کمک از سوی حکومت، همچنان روی حفظ امنیت مناطق شان پس از پایان عملیات نیز تأکید می کنند.

در همین حال عطاالله خوگیانی سخنگوی ادارۀ ولایتی ننگرهار به خبرنگار دویچه وله گفته است که شام گذشته، در یک جنگ رویاروی میان نیروهای خاص افغان و گروه داعش در منطقۀ سرای بازار ولسوالی کوت، سعد امارتی، معاون نظامی این گروه و فرمانده جنگ روان در ولسوالی کوت، با سه تن از دوستان اش کشته شده اند. خوگیانی افزوده است که در این عملیات تا کنون حدود ۳۰۰ جنگجوی گروه داعش کشته شده اند.

تاریخ  : ۲۷٫۰۷٫۲۰۱۶

نویسنده  : امید دیدار

منبع :  دویچه وله

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*