خانه / اجتماع / دوستداران میهن / افزایش علاقمندی جوانان به شمولیت در اردوی ملی افغانستان

افزایش علاقمندی جوانان به شمولیت در اردوی ملی افغانستان

مسئولان جلب و جذب اردوی ملی در شمال افغانستان می گویند که علاقمندی جوانان به پیوستن به صف اردوی ملی کشورشان افزایش یافته است. آنان این امر را نقطه قوت در مبارزه با شورشگری در این نقطه از کشور می دانند.

پلان جلب و جذب از سوی وزارت دفاع به زون ها و واحد های پایین تر از آن داده می شود تا مطابق پلان داده شده سربازجذب گردد. مسئول جلب و جذب زون شمال می گوید درسال ۱۳۹۳ به نسبت درخواست بالای علاقمندان، بیشتر از پلان سرباز جذب نمودند.

جنرال عبدالصمد، مسئول جلب و جذب زون شمال در ولایت بلخ به دویچه وله گفت: «جوانان دسته دسته به مراکز جلب و جذب در ولایات فاریاب، سرپل، جوزجان، سمنگان و بلخ مراجعه می کنند و ثبت نام می کنند و به صفوف اردوی ملی می پیوند تا از وطن شان دفاع نمایند.»

او افزود که در سال ۱۳۹۳ در زون شمال شامل ۵ ولایت که مرکز آن در بلخ است، به تعداد ۴۷۰۰ تن جذب و به قطعات معرفی شده اند: «درسال ۱۳۹۳ پلان جلب و جذب ما تا ۱۱۰ فیصد بالا رفته بود و این نشان دهنده علاقمندی جوانان به اردوی ملی و افزایش حس دفاع از مردم و وطن شان می باشد.»

نهادهای جامعه مدنی در بلخ نیز در همایشی حمایت شان را از نیروهای امنیتی کشور اعلام کردند و از حکومت خواستند تا کسانی را که در رده های بالای نظام قرار دارند و به گفتۀ آنها از هراس افگنی حمایت می کنند، شناسایی و مجازات نماید.

Afghanistan Sicherheitstraining Polizei in Kandahar اردوی ملی افغانستان تاحدودی به تجهیزات ناتو مجهز است.

سید محمد یزدان پرست، یک تن از فعالان جامعه مدنی در شهر مزارشریف گفت: «ما در این همایش ما از ملت خواستیم که مانند گذشته در برابر جریان های جنایکار شجاعانه قرار بگیرند و از دولت خواستیم تا کسانی را که در نظام هستند و از هراس افگنان حمایت می کنند، شناسایی و از وظایف شان برکنار و مجازات نماید.»

اشتراک کنندگان این همایش به این باورند که حالا مردم افغانستان دوستان و دشمنان خود را می شناسند و می دانند که به کدام مسیر بروند. طاهر رهیاب، یکی دیگر از فعالان مدنی در بلخ افزود: «هدف گردهمایی ما حمایت از نیروهای امنیتی کشور است و دیگر اینکه به مخالفان پیام می دهیم که دیگر مانند دهه های گذشته مردم ما را به نام های مختلف فریب داده نمی توانند. حالا مردم ما هوشیار شده اند.»

جنرال صمد مسئول جلب و جذب اردوی ملی در زون شمال حمایت مردم از نیروهای امنیتی را در بالا رفتن روحیه رزمی نیروهای امنیتی کشور بسیار مؤثر یاد کرد: «اگر مردم و نهادهای مدنی به همین شکل امروز از ما حمایت شان را ادامه دهند، ما بیشتر از این استوارتر و قاطع تر می شویم و به دشمنان وطن مان چنان ضربت وارد کنیم که هیچ گاهی فراموش شان نشود.»

حملات شورشیان مسلح مخالف دولت امسال شدت بیشتری یافته است و دامنه درگیری ها به شمال افغانستان که مکانی نسبتا امن تر شمرده می شود نیز کشیده شده است.

در روزهای اخیر ولایت های کندز و بغلان صحنه نبردهای سنگین میان شورشیان و نیروهای دولتی بوده و باعث بی جا شدن صدها خانواده شده است. هرچند گفته می شود که نیروهای دولتی بر مخالفان مسلح چیره شده اند، اما مقامات می گویند حمایت مردمی در تمام عرصه ها برای نیروهای امنیتی مهم و لازم است.

اخیرا شماری از کارشناسان تضادها در حکومت وحدت ملی را برسر تقسیم قدرت، فرصتی برای تحرکات بیشتر مخالفان دولت عنوان کرده اند و از مقامات ارشد حکومت خواسته اند هرچه زودتر به اختلافات شان پایان دهند. هنوز هم وزیری برای وزارت دفاع افغانستان که یک وزارت کلیدی می باشد تعیین نشده و توسط سرپرست اداره می شود.

DW.COM

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*