خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / کتابخانه بزرگ پنجشیر در آتش طالبان سوخت

کتابخانه بزرگ پنجشیر در آتش طالبان سوخت

کابل/۲۳جدی/فرهنگستان
گروه طالبان گفته اند که خانه وزیر پیشین عدلیه افغانستان، به اثر آتش سوزی سوخته است.
در پی احتیاطی طالبان در ولایت پنجشیر ولسوالی رخه‌ منزل وزیر عدلیه حکومت قبلی، فضل‌احمد معنوی و یک کتاب‌خانه بزرگ کاملا حریق شده است.
منابع محلی گفته‌اند که این خانه در روستای «پیاوشت» ولسوالی رخه در چهار طبقه ساخته شده بود و در طبقه‌ی چهارم آن یک کتاب‌خانه بزرگ با ظرفیت حدود پنج‌هزار جلد کتاب وجود داشت.
به‌گفته‌ی منابع، در خانه‌ی آقای معنوی یک کندک نظامی طالبان که بیشترشان از ولایت هلمند هستند، جابجا شده‌اند. منابع افزودند که این خانه صبح امروز (جمعه، ۲۳ جدی) در پی بی‌احتیاطی نیروهای طالبان آتش گرفته است.
منابع افزودند که فضل‌احمد معنوی در سالن این کتاب‌خانه هر از گاهی برنامه‌های کتاب‌خوانی و فرهنگی برگزار می‌کرد، اما اکنون این کتاب‌خانه کاملا حریق شده است.
طبق اظهارات منابع، طالبان در هنگام آتش‌گرفتن این خانه بی‌توجهی کرده و حتا اطفاییه نیز توسط مردم به محل حادثه خواسته شده، اما دیر رسیده است.
هرچند مسئولان محلی طالبان در پنجشیر علت آتش‌گرفتن این خانه و کتاب‌خانه را «شارتی» برق عنوان می‌کنند، اما باشندگان محل می‌گویند که در این روستا برق شهری وجود ندارد و مردم بیشتر از برق آفتابی و برق بندهای کوچک آبی استفاده می‌کنند.
آقای معنوی در توییتی نوشته است که در این کتاب‌خانه باارزش‌ترین کتاب‌های دینی، تاریخی، عرفانی و ادبی بود که شماری از آن‌ها چند قرن قدامت داشت.
او نوشته است: «دشمنی با علم و تمدن سرشت این دشمن نامرد است.»
گفتنی‌ است که طالبان از زمان آغاز حاکمیت‌شان به دلیل اعزام هزاران جنگ‌جو در پنجشیر، ده‌ها منزل مسکونی، ساختمان‌ مکاتب، مدارس دینی و حتا کلینیک‌های صحی را به قرارگاه‌ نظامی تبدیل کرده‌اند.
این درحالی است که بیشتر قرارگاه و پایگاه‌های نظامی طالبان در پنجشیر در خانه‌های شخصی مردم مستقر شده است. به‌گفته‌ی منابع محلی، حتا اگر این خانه‌ها از حضور طالبان خالی هم شود، دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*