خانه / خبرها / نشست خبری وزرای خارجه امریکا و روسیه

نشست خبری وزرای خارجه امریکا و روسیه

نشست خبری وزرای خارجه امریکا و روسیه ؛

پمپئو: خط دیپلماتیک بین روسیه و آمریکا فعال خواهدبود :

وزیرامور خارجه آمریکا روابط دوجانبه با روسیه را بغرنج و در عین حال رقابتی دانست و گفت :با سرگئی لاوروف همتای روسی توافق کردیم که خط دیپلماتیک بین دو کشور به طور فعال برقرار باشد.
مایک پمپئو امروز سه‌شنبه در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف که به واشنگتن سفر کرده است، افزود در دیدار امروز درباره موضوعات مختلف از جمله مبارزه با تروریسم و مواد مخدر صحبت کردیم.
وی با اشاره به بحران بیش از هشت سال در سوریه ادامه داد: توافق کردیم که از طریق شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را برای حل بحران سوریه ارائه دهیم چرا که این بحران راه حل نظامی ندارد.
وزیر خارجه آمریکا با بیان این که در باره افغانستان و غیرهسته ای شدن شبه جزیره کوریا و ونزوئلا نیز صحبت کردیم ، اضافه کرد: ونزوئلا یکی دیگر از چالشهای ما است و تا زمانیکه مادورو در آن کشور باشد، مشکلات مردم آن کشور باقی است. ما همچنان از خوان گوایدو حمایت میکنیم تا انتخابات آزاد در آن کشور برگزار شود.
پمپئو موضوع اوکراین را دیگر محور مذاکرات با همتای روسی خود دانست و اظهار کرد: بخش عمده ای از مذاکرات ما به این مساله اختصاص داشت. تاکید کردیم که شبه جزیره کریمه متعلق به اوکراین است و باید موافقتنامه مینسک اجرایی شود.
وی با بیان این که می‌خواهیم زندانیان ما در خارج از کشور، به آمریکا باز گردند، به اتهام دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ پرداخت و گفت: دخالت در امور داخلی ما قابل قبول نیست و میخواهیم که درستی و صحت انتخابات ما حفظ و حراست شود. ما اجازه نمیدهیم به انتخابات دموکراتیک ما خدشه وارد شود.
وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تحریم برخی مقامات یا نهادهای روسی خطاب به مردم آن کشور گفت که این تحریم‌ها به هیچ وجه نشان دهنده آن نیست که مردم روسیه هم مشمول این تحریم‌ها هستند.
پمپئو همچنین به مساله پیمان تسلیحاتی بین دو کشور بویژه پیمان استارت جدید اشاره کرد و افزود: این پیمان باید شامل کشورهای دیگری همچون چین، فرانسه و انگلیس باشد و ما صحبت خود را با روسیه ادامه میدهیم.
وی درباره کوریای شمالی گفت: ما با روسیه درباره اعمال تحریم‌ها همکاری کردیم. این تحریم‌ها فقط مربوط به آمریکا نیست بلکه در قطعنامه‌های شورای امنیت مورد تایید قرار گرفته که روسیه هم با آن موافقت داشته است.
وزیر خارجه آمریکا افزود: در آخر ماه جاری میلادی (دسامبر)، همه کشورها باید تمام کارگران کوریای شمالی را اخراج کنند که شامل کارگران این کشور در روسیه هم میشود.
سرگئی لاوروف در نشست خبری مشترک با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت: ما درباه ثبات و مسایل استراتژیک و تسلیحاتی به صورت صادقانه با هم صحبت کردیم.
وی با تاکید بر اینکه مذاکره همیشه خوب است و البته نمیتوان یک شبه تمام مسایل را حل و فصل کرد، اظهار داشت: باید با گفتگو و مذاکره به راه حل دست یافت و این حرکت از هرگونه درگیری ما را برحذر می‌دارد.
وزیر خارجه روسیه با تاکید بر اینکه تداوم اختلاف میان این دو کشور به نفع هیچ کسی نیست، ادامه داد: بنابراین ما به گفتگوی دو جانبه ادامه میدهیم تا بتوانیم روابط را عادی سازیم. می‌دانیم گاهی همکاری ما به خاطر موجی از شک و شبهه مخدوش می‌شود.
لاوروف با اشاره به اتهام دخالت در انتخابات آمریکا، یادآور شد: میگویند ما در انتخابات آمریکا دخالت کردیم اما هیچ شواهدی وجود ندارد. ما بارها خواستار این شده‌ایم که شرکای آمریکایی ما فرصت برخورد با شک و شبهه در انتخابات را بدهند.
وی خاطرنشان کرد: بعد از مراسم تحلیف رییس جمهوری ترامپ هم اعلام آمادگی کردیم که با استفاده از کانال‌ها، تمام مسایل را بررسی کنیم و باز هم آمادگی داریم که این کار را انجام دهیم و تمام مذاکرات را منتشر سازیم.
وزیر خارجه روسیه موضوع توافق هسته‌ای ایران موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک را از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار اعلام کرد و گفت: باید هرکاری که لازم باشد را برای حفظ برجام انجام دهیم تا ایران بتواند استفاده صلح آمیز هسته‌ای داشته باشد.
لاوروف افزود: با توجه به حساسیتی که در خلیج فارس وجود دارد از همه کشورها خواست تا به پیشنهاد روسیه برای آزادی کشتیرانی در خلیج فارس بپیوندند.
وی همچنین به ونزوئلا اشاره کرد و ادامه داد: مردم این کشور باید بتوانند سرنوشت خود را تعیین کنند و از نظر ما ایده ای که مخالفان و دولت را دور یک میز بنشاند منجر به حل بحران در این کشور خواهد شد.
وزیر خارجه روسیه درباره کوریای شمالی هم اضافه کرد: روابط روسیه و آمریکا در این زمینه بسیار مهم است و در حال هماهنگ کردن دیدگاه‌های خود با چین هستیم و امیدواریم آمریکا هم مواضع خود را در این زمینه روشن کند و لازم است با تدابیر لازم و به صورت متقابل انجام شود.
لاوروف به سوریه هم اشاره کرد و گفت قطعنامه درباره این کشور باید کاملا فراگیر باشد و بر همکاری همه کشورها در مبارزه و حذف تروریسم از این کشور تاکید کردیم. در نهایت این سوری‌ها هستند که باید برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند.
وی همچنین لیبی و یمن را دیگر موضوع این دیدار برشمرد و افزود مساله فلسطین و اسرائیل هم بسیار مهم است و باید به صورت جدی به آن پرداخت.
وزیر خارجه روسیه از انتخاب جان سالیوان به عنوان سفیر آمریکا در روسیه استقبال و ابراز امیدواری کرد که سفیر روسیه در آمریکا هم از این حمایت‌ها بهره‌مند شود.
لاوروف با انتقاد از تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا علیه روسیه گفت تحریم‌ها به نفع هیچ کسی نیست. ما راه‌هایی برای برطرف کردن برخی نگرانی‌های دو جانبه، صدور ویزا و همین طور املاک دیپلماتیک برگزیدیم و تاکید کردیم که نمایندگی‌های دو کشور درباره تمام این مسایل مذاکره کنند.

میر احمد ” خواجه”

فرهنگستان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*