Farhangistan
خانه / خانواده / اطفال / بیش از ۶۳۰ کودک در شش ماه قربانی جنگ افغانستان

بیش از ۶۳۰ کودک در شش ماه قربانی جنگ افغانستان

کابل/۱۹قوس/فرهنگستان
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که درشش ماه  نخست  سال
۲۰۲۰ میلادی، بیشتر از۶۳۰ کودک در افغانستان قربانی جنگ‌ها شده‌است.

به اساس گفته‌های این کمیسیون دو صد بیست پنج کودک کشته و چهار صدو پنج تن دیگر  زخمی شده‌اند .

این کمیسیون کودکان را قربانیان اصلی جنگ افغانستان می‌دانند و علت قربانی شدن کودکان را گسترش جنگ در بخش‌های رهایشی می‌داند.

رجب کودک هشت ساله است که جنگ همه بستگانش را از او گرفته؛ پدر ، مادر، دو برادر  و یک خواهرش   را در یک انفجار ماین در ولایت میدان وردک از دست داد. نزدیکان رجب می‌گویند که او پس ازآن رویداد با فشار روانی گرفتار شده است.

نجف پدر بزرگ رجب گفت:« دو نواسه و بچیم با سیاسر خود که سیاسرش هم باردار بود، از خودم شش نفرکشته شد.»

نزدیکان رجب می‌پرسند که با وجود خواست‌های پی هم مردم کشور وجهانیان چرا جنگ وخونریزی  کودکان این سرزمین را قربانی می کند و با گرفتن جان نزدیکان شان، این کودکان را با بی سرنوشتی روبه رو می سازد؟

رحمت الله، کاکای رجب گفت:« اوضاع افغانستان این را منعکس می‌کنه که در آنجا برای کودکا ارزشی وجود نداره و ای باعث میشه که کودکان همیشه مورد حمله قرار بگیرد.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر در حالی که کودکان را درکشور قربانی اصلی جنگ می‌داند می‌گوید که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ نزدیک به هفت صد کودک قربانی جنگ  شده‌اند .

ذبیح الله فرهنگ، رییس نشرات کمیسیون مستقل حقوق بشر در این باره چنین‌ می‌گوید:«۶۳۰ کودک در افغانستان قربانی شده، ۲۲۵ تن کشته به ثبت رسیده، ۴۰۵ هم زخمی، ممکن ای رقم بیشتر باشد اما بسیار طبیعی است. آنچه که در امکان بوده ما ثبت کردیم، مطابق به حقوق بین الملل بشردوستانه، افرادی که در جنگ شامل نیستند اگر قربانی می شوند جنایت جنگی است.»

سازمان ملل متحد افغانستان  را یکی از مرگبار ترین کشورها برای کودکان  می‌گوید.

بربنیاد آمارهای گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۹ میلادی در افغانستان بیشتر از سه هزار کودک در حمله های گونه گون کشته و زخمی شده‌است.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

 

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*