خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / بیش از ۱۰۰ قربانی حوادث طبیعی در ۴۸ روز اخیر سال

بیش از ۱۰۰ قربانی حوادث طبیعی در ۴۸ روز اخیر سال

کابل/۱۸ثور/فرهنگستان
مسوولان وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث گفته‌اند که از آغاز سال جاری خورشیدی تا کنون ۱۰۲ نفر از اثر حوادث طبیعی در افغانستان جان باخته و ۴۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
عبدالسمیع ضربی، معاون سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث امروز (شنبه، ۱۸ ثور) گفت که این تعداد افراد دربیش از بیست ولایت کشته و زخمی شده‌اند. همچنان در این مدت ۳۰ نفر دیگر در پی جاری‌شدن سیلاب مفقود شده‌اند.
آقای ضربی افزود که در جریان ماه حمل سال جاری ۲۳ نفر در نتیجه‌ی حوادث مختلف طبیعی از جمله برف‌کوچ، سیلاب، لغزش کوه و فروریختن سقف منازل جان باخته و ۱۴ نفر زخمی شده‌اند.
او همچنان گفت که در جریان ماه ثور نیز ۷۹ نفر از اثر حوادث طبیعی به‌ویژه جاری‌شدن سیلاب جان باخته، ۳۲ نفر زخمی شده و ۳۰ نفر دیگر نیز مفقود شده‌اند.
به اساس گفته های وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث از آغاز سال جاری خورشیدی تا کنون ۴۵۳ خانه به‌گونه‌ی کلی و دوهزار و ۷۶۲ خانه‌ی دیگر به‌گونه‌ی قسمی تخریب شده است. همچنان در این مدت بیش از چهارهزار و ۱۱۰ رأس مواشی نیز تلف شده است و هزاران جریب زمین تخریب شده است.
آقای ضربی گفت که در جریان ماه حمل سال جاری به ۳۰۰ خانواده مواد غذایی و غیرغذایی و به بیش از ۱۰۰ خانواده نیز پول نقد توزیع شده است.
از سوی هم، مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گویند که برنامه‌ی «مدیریت سیلاب‌ها» با هزینه‌ی دو میلیارد افغانی در مرحله‌ی اجرا گذاشته شده است.

این مسئولان همچنان می‌گویند که مواد غذایی و غیرغذایی به ولایات انتقال داده شده و روند تدارک و انتقال حدود ۳۰۰ میلیون افغانی پول نقد نیز جریان دارد.

خبرنگار فرهنگستان ازکابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*