خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / افغانستان در صدر مرگبارترین کشور برای امدادگران بین‌المللی

افغانستان در صدر مرگبارترین کشور برای امدادگران بین‌المللی

کابل/۳۰اسد/فرهنگستان
سازمان بین‌المللی امدادرسان در‌ گزارشی گفته‌است که افغانستان، میانمار و سودان جنوبی مرگبارترین کشورها برای امدادگران بین‌المللی هستند.
رسانه‌های خارجی ام‌روز (یک‌شنبه، ۳۰ اسد)، گزارش داده‌اند که براساس تجزیه و تحلیلی که توسط CARE International روی اطلاعات پایگاه اطلاعاتی امنیتی کارکنان کمک‌های بشردوستانه انجام شده است، از ابتدای سال جاری تا کنون ۴۴ امدادگر در سراسر جهان جان خود را از دست داده‌اند.
براساس آمار ارایه‌شده، ۱۱ امدادگر در سودان جنوبی، ۸ تن در افغانستان و ۷ تن در میانمار کشته شده‌اند.
به این ترتیب، افغانستان دومین کشور مرگبار برای امدادگران بین‌المللی رتبه‌بندی شده است.
در ادامه گزارش آمده است: «این سه کشور نه تنها جزو خطرناک‌ترین مکان‌ها برای امدادگران هستند، بلکه مکان‌های فوق‌العاده چالش‌برانگیزی برای شهروندان‌شان نیز هستند و نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در سراسر این کشورها با گرسنه‌گی روبه‌رو هستند.»
گفتنی است که در این گزارش به ۸ واکسیناتوری اشاره شده است که در فبروری سال ۲۰۲۲ در کندز و تخار از سوی تفنگ‌داران ناشناس کشته شدند.
ملیسا کورنت، مشاور حقوق بشردوستانه CARE افغانستان، گفته است: «این که ام‌سال هشت امدادگر در افغانستان جان باختند، ویرانگر است. آن‌ها در کشوری که در بحبوحه یک بحران پیچیده بشردوستانه قرار دارد، کار بسیار مهمی انجام می‌دادند.»
افغانستان در حالی یکی از مرگبارترین کشورها برای امدادگران شناخته شده که در پی تسلط طالبان، میزان نیازمندی به کمک‌های بین‌المللی و سازمان‌های امدادرسان به شدت افزایش یافته است.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*