خانه / خبرها / آغاز درگیری‌های تازه در مرز تورخم

آغاز درگیری‌های تازه در مرز تورخم

درگیری میان نظامیان افغانستان و پاکستان در مرز تورخم از سر گرفته شده‌است. مقام‌های امنیتی در شرق می‌گویند که این درگیری ساعت چهار پس‌از چاشت امروز از سرگرفته شد و تا کنون دربارۀ تلفاتِ برخاسته از آن خبری در دست نیست.

از سوی دیگر حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد در یک تماس تلفونی با مشاور امور خارجی و رییس ارتش پاکستان خواستار حل تنش‌ها میان دو کشور از راه‌های سیاسی شد، اما وزارت خارجۀ پاکستان کاردار سفارت افغانستان را در اسلام‌آباد فراخواند و اعتراض‌اش را از بهر آغاز درگیری از سوی نیروهای دولتی افغانستان به او ابراز کرد.

دیشب (۲۳ جوزا) در یک درگیری میان نیروهای امنیتی افغانستان و نظامیان پاکستان یک سرباز افغانستان کشته شد و ۶ سرباز دیگر زخم برداشته‌اند.

این درگیری در حوالی ساعت ۹ دیشب در مرز تورخم هنگامی آغاز شد که نظامیان پاکستانی با گذشتن از نقطۀ صفر می‌خواستند که در قلمرو افغانستان تأسیساتی بر پا کنند، اما با واکنش نظامیان افغانستان روبه‌رو شدند.

هرچند مقام‌های پاکستانی زخمی‌شدن تنها دو پاکستانی را در این رویداد تأیید می‌کنند، اما یک منبع دولتی افغانستان از کشته و زخمی‌شدن چندین نظامی پاکستانی سخن می‌زند.

سربازان پولیس مرزی می‌گویند که هفت ساعت با نظامیان پاکستان جنگیده‌اند و نیز می‌گویند که به نظامیان پاکستان تلفاتی سنگین وارد کرده‌اند.

يکی‌از سربازان، که به تازه‌گی از نبرد آمده‌است می‌گوید: «پاکستان حتا تانک‌های خود را در قلمرو افغانستان جابه‌جا کرده بودند و ما توانستیم تأسیسات شان را ویران کنیم و پاکستان مجبور شد که تانک‌هایش را از قلمرو افغانستان بیرون کنند.»

یک سرباز پولیس ملی می‌گوید: «نظامیان پاکستان می‌خواست که مورال ما را ضعیف بسازد و با تحرکات نظامی می‌خواستند دروازه خود را بسازد.»

پولیس مرزی ننگرهار می‌گوید که این نبرد یک‌شنبه شب پس‌از آن آغاز شد که آنان مانع ایجاد تأسیسات نظامی پاکستان در نقطۀ صفر شدند.

محمدایوب حسین‌خیل، درستیزوال لوای اول پولیس مرزی در حوزه شرق می‌گوید: «نظامیان پاکستان تانک‌های زرهی‌شان را جابه‌جا کرده بودند و آنان نخست بر پولیس مرزی حمله را شروع کردند و می‌خواستند با این‌کار شان تأسیسات خود را بسازد.»

در همین حال، شهروندان کشور از این کار پاکستان خشمگین شده‌اند و با نوشتن پیام در صحفه‌های اجتماعی این کار پاکستان را نکوهش می‌کنند.

احمدالله، باشندۀ می‌گوید: «من در کنر زنده‌گی می‌کنم و خود را به مرز تورخم رسانیدم تا با نیروهای امنیتی همکاری کنم.»

فهیم، باشندۀ ننگرهار، می‌گوید: «ما دروازه‌یی را که نظامیان پاکستانی آورده بودند، با خود آوردیم و این کار برای پاکستان و نظامیان پاکستانی جای شرم و خجالت است.»

این نبرد پس‌از هفت ساعت بنا به درخواست پاکستان پایان یافت.

داکتر عبدالله عبداالله، رییس اجرائیه می‌گوید: «بعد از درگیری شدید که به طرف مقابل هم تلفات داشت، آنان خواستار آتش‌بس شدند که چند ساعت می‌شود آتش‌بس حکم فرما است و عین زمان ما یکبار دیگر نیت خود را مبنی بر این که ما خواستار روابط خوب با همسایۀ خود استیم، اعلان می‌کنیم. از طرف دیگر عزم و ارادۀ مردم و حکومت افغانستان را در دفاع از منافع ملی و در دفاع از حیثیت کشور هیچ کشوری نباید دست‌کم بگیرند.»

حکومت افغانستان این کار پاکستان را در مخالفت با قوانین جهانی می‌داند.

محمد‌هارون چخانسوری، سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید: «از مدت‌ها به‌این‌سو ما با دولت پاکستان بحث‌ها درباره ایجاد تأسیسات در مرز تورخم صورت گرفته‌است و توافق شده بود تا با توافق دوجانبه در تورخم کار صورت گیرد، اما پاکستان برخلاف این موافقت‌نامه دست به‌گلوله‌باری زده‌اند که خوش‌بختانه نظامیان کشور برای‌شان پاسخ دادند.»

رهبران حکومت وحدت ملی می‌گویند که افغانستان به‌توافق پیشین با پاکستان پابند بوده‌است و از پاکستان می‌خواهد که مشکل به‌وجودآمده را از راه‌های سیاسی حل کند.

منبع : طلوع نیوز

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*