خانه / خبرها / نشست دو روزه کشورهای گروه ۷ آغاز شد
نشست گروه 7
نشست گروه 7

نشست دو روزه کشورهای گروه ۷ آغاز شد

نشست دو روزه کشورهای گروه هفت از روز پنج شنبه ۲۶ می در ژاپن آغاز شد. باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا نسبت به روند مذاکرات صلح میان افغانستان و طالبان بعد از کشته شدن ملامحمد منصور، رهبر پیشین طالبان افغانستان، اظهار ” تردید” کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه رهبران شرکت کننده در نشست کشورهای گروه ۷ روز پنج شنبه در جلسه ای با موضوع بحران اقتصاد جهانی، مبارزه با تروریسم، ادعاهای دریایی بحث برانگیز چین و مهاجران شرکت کردند.
روسای جمهور کشورهای امریکا، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، آلمان، کانادا و ژاپن روز پنج شنبه و جمعه در ایس- شیما در ژاپن گرد هم آمده اند.
این مذاکرات تا روز جمعه و با دیدار تاریخی باراک اوباما از هیروشیما ادامه خواهد یافت.

باراک اوباما در یک نشست خبری که در حاشیه جلسات کشورهای گروه هفت شرکت کرده بود، با اشاره به انتخاب رهبر جدید طالبان افغانستان گفت: “انتظار نداشتیم که یک دموکرات (برای رهبری طالبان) انتخاب شود.”

وی همچنین درباره انتخاب هبت الله آخوندزاده، به عنوان رهبر جدید گروه طالبان گفته است: ” فکر می کنیم که طالبان می خواهد در مسیر خشونت حرکت کند.”

طالبان افغانستان روز چهارشنبه با انتشار اطلاعیه ای، ضمن تائید مرگ ملامحمد منصور، رهبر پیشین این گروه خبر دادند که در جلسه “شورای حل و عقد” این گروه هبت الله آخوندزاده به عنوان رهبر جدید انتخاب شده است.
آخوندزاده پیش از این به عنوان قاضی و روحانی شناخته می شد و قبلا معاون ملا منصور بوده است.
تقریبا همزمان با این انتخاب نیز، یک تروریست انتحاری خود را در غرب کابل، در نزدیکی یک مینی‌بوس منفجر کرد و باعث مرگ ۱۱ نفر شد. مینی‌بوس، حامل کارمندان دادگستری بود. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، مسئولیت این سوءقصد را بر عهده گرفت.
از سوی دیگر باراک اوباما روز پنج شنبه در ژاپن کره شمالی را که برنامه اتمی خود را با وجود ممنوعیت سازمان ملل در این زمینه ادامه می دهد، یک ” منبع نگران کننده جدی” خواند.
وی تاکید کرد: ” کره شمالی برای همه ما یک منبع نگرانی جدی است. وقتی شما یک رژیم بی ثبات و منزوی هم دارید، این برای شما یک تهدید محسوب می شود که براساس آن ما باید خیلی مراقب باشیم.”

 کره شمالی روز ششم ژانویه سال میلادی جاری چهارمین آزمایش اتمی خود را انجام داد و روز هفتم فوریه هم یک موشک دوربرد خود را آزمایش کرد.

پس از آن، شورای امنیت سازمان ملل تحریم های سنگین تری را فشار بر پیونگ یانگ تصویب کرد.

از سوی دیگر پکن روز پنج شنبه از کشورهای گروه هفت خواست تا در نزاع قدیمی میان چین و همسایگانش برسر دریای چین ” دخالت” نکنند.
چین از جمله کشورهای صنعتی ای است که در گروه هفت حضور ندارد.

هوا شونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرده است: ” چین باید روی مسئولیت های شخصی خود تمرکز کند و کشورهای دیگر هم نباید در اموری که مربوط به آنها نیست دخالت کنند.”
به گفته وی موضوع دریای چین ” هیچ ربطی به گروه هفت” ندارد و چین با آنچه که کشورهای گروه هفت برای ” منافع شخصی” خود در آن دخالت کنند، ” مخالف” است.

۲۶-۰۵-۲۰۱۶ خبرگزاری فرانسه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*