خانه / خبرها / جنگنده F-22 Raptor دیگر هرگز تولید نخواهد شد
جنگنده F-22 Raptor دیگر هرگز تولید نخواهد شد
جنگنده F-22 Raptor دیگر هرگز تولید نخواهد شد

جنگنده F-22 Raptor دیگر هرگز تولید نخواهد شد

جنگنده F-22 Raptor دیگر هرگز تولید نخواهد شد.

سخنگوی نیروی هوایی جدیدترین مقامی است که امیدها را برای از سرگیری تولید لاکهید مارتین F-22 (رپتور) ناامید می کند . از این جنگنده تاکنون ۱۷۸ فروند تولید شده است و این فرآیند در سال ۲۰۱۱ متوقف گردید .

در حال حاضر ، ابزار و تجهیزات خط تولید این جنگنده برتری هوایی دو موتوره که به دلیل پیچیدگی های آن ، صادراتش ممنوع شد به همراه دستورالعمل های سر هم کرده قطعات (مونتاژ) بدون استفاده در انبار مانده است.

برخی از طرفداران (رپتور) خواستار از سرگیری تولید و راه اندازی خطوط مونتاژ قطعات این جنگنده در (ماریتا) ، (جورجیا) و (فورت ورث) هستند . این کار برای تولید نمونه های بهبود یافته لاکهید مارتین یو ۲ و راکول بی ۱ انجام شد .

هنگامی که از خانم (دبورا لی جیمز ، deborah lee james) سخنگوی نیروی هوایی ایالات متحده در مورد از سرگیری تولید انبوه اف ۲۲ پرسیده شد ، پاسخ داد : این ایده کاملا بعید خواهد بود ! وی ادامه داد : اگر قرار بود از رئیس ستاد نیروی هوایی ژنرال (مارک ولش) یا هر کدام از افسران بی اطلاع در نیروی هوایی بپرسید آن ها احتمالا به شما می گفتند که دوست دارند تعداد بیش تری از هواپیماهای اف ۲۲ بود اما واقعیت این است که طول کشیدن بیش از حد برنامه نسبت به آن چه در اصل برنامه ریزی شده بود ، و صرف بودجه کلان باعث خاتمه زودرس برنامه اف ۲۲ گردید.

الزاماات اصلی که برای نبرد هوا به هوا در جنگ سرد ضد روسیه بهینه یافته بود برای ۷۵۰ فروند هواپیما بود . این شمار بعدا به ۳۳۹ فروند و در نهایت به ۱۸۷ فروند به علاوه ۸ فروند هواپیمای آزمایشی کاهش یافت .

جنگنده F-22 Raptor

جنگنده F-22 Raptor

برخی مقامات بازنشسته و در حال خدمت در نیروی هوایی آمریکا خاتمه تولید F-22 را بزرگترین اشتباه تا به حال نامیده اند ، به ویژه که این هواپیما در حال تجربه نبرد در سوریه است و روسیه و چین هم توسعه جت های رزمی نسل پنجم خود را نهایی کرده اند.

ژنرال (هربرت هاوت کارلیسل ، herbert hawk carlisle) فرمانده ستاد نیروی هوایی در ماه سپتامبر گفت که وی در رویای روزی است که تولید مجدد F-22 از سر گرفته شود اما اذغان کرد که این آرزو می تواند یک هدف گران باشد . در سال ۲۰۱۰ برخی مطالعات از سوی نیروی هوایی نشان داده که هزینه تولید ۷۵ فروند اف ۲۲ دیگر ، رقم ۱۷ میلیارد دلار دیگر نیز خرج بر دوش دولت آمریکا می گذارد .

دبورا لی جیمز در ادامه می گوید : بازگشایی خط تولید اف ۲۲ از هرنظر امری محال است . ما هر تعداد از این جنگنده که تحویل گرفته ایم فقط همین است . زیرا ما در حال دریافت اف ۳۵ هستیم و به توانمندی اولیه عملیاتی آن نزدیک می شویم . این هواپیما همانند F-22 نیست اما مکمل یکدیگر خواهند بود و ما مجبوریم با هر چه که هست پیش برویم .

جنگنده اف ۲۲ با توجه به پیچیدگی فناوری ساخت آن تاکنون به هیچ کشوری فروخته نشده و درخواست‌های ژاپن، استرالیا و حتی رژیم صهیونیستی نیز برای خرید این جنگنده پنهانکار با مخالفت روبرو شده است .

منبع : میلیتری نیوز

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*