خانه / خبرها / کنفرانس مطبوعاتی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ پس از دیدار در هلسینکی !

کنفرانس مطبوعاتی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ پس از دیدار در هلسینکی !

کنفرانس مطبوعاتی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ پس از دیدار در هلسینکی !

کنفرانس مطبوعاتی روسای جمهوری آمریکا و روسیه پس از دیدار مهم این دو و هیأت‌های همراهشان با یکدیگر در هلسینکی برگزار شد.
ولادیمیر پوتین در این کنفرانس مطبوعاتی از تغییر در ماهیت چالش‌های پیش روی آمریکا و روسیه در جهان امروز سخن گفت و تأکید کرد، آمریکا و روسیه به عنوان قدرت‌های بزرگ در قبال امنیت بین‌المللی مسئول هستند.
وی بر اهمیت همکاری‌های میان روسیه و آمریکا نیز تأکید کرد و گفت که دو کشور منافع مشترک بسیاری دارند.
پوتین اظهار کرد: روسیه و آمریکا میتوانند نقش رهبری را در سوریه عهده‌دار شده و باعث ایجاد صلح در اینکشور شوند.
او همچنین به نقش شخص ترامپ در پیشبرد مذاکرات با کوریای شمالی و حل بحران تسلیحات هسته‌ای این کشور اشاره کرد.
به گفته رییس‌جمهوری روسیه، موضوع برجام و خروج آمریکا از این توافق از جمله دیگر مواردی بوده که دو طرف درباره آن گفتگو کرده‌اند. پوتین در ادامه تصریح کرد، ایران کشوری است که برنامه هسته‌ای آن تحت نظارت شدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. پوتین تأکید کرد که برجام شامل قویترین تدابیر نظارتی است.
وی دیدارش با ترامپ را گامی بسیار مهم قلمداد کرد اما در عین حال گفت که دو طرف همچنان بر سر مسائل متعددی اختلاف نظر دارند.
رییس‌جمهوری روسیه گفت: مذاکرات با ترامپ در فضایی باز و سازنده اتفاق افتاد. من این مذاکرات را موفق و مفید میدانم.
وی خاطرنشان کرد: برای همه مشخص است که روابط بین‌الملل دوره دشواری را پشت سر گذاشته است. جنگ سرد مدت‌ها پیش پایان یافت و پس از آن وضعیت جهان به شدت تغییر کرده است. روسیه و ایالات متحده اکنون با چالش‌های کاملا متفاوتی مواجه هستند.
پوتین گفت، این نشست مرحله اول در بازگرداندن سطح قابل قبول اعتماد و بازگشت به سطح قبلی تعامل در همه مسائل مربوط به منافع مشترک است.
وی تصریح کرد: در زمینه سوریه، وظیفه ایجاد صلح و مصالحه در این کشور میتواند نخستین نمونه از کار مشترک موفق باشد.
در همین حال، ترامپ در آغاز اظهاراتش ضمن تقدیر از فنلاند به خاطر میزبانی این نشست، با اشاره به اهمیت دیپلماسی در سیاست آمریکا گفت، مذاکرات مفید برای آمریکا و روسیه و سراسر جهان خوب است.
وی ادامه داد: در مورد طیف گسترده‌ای از مسائل حیاتی برای هر دو کشور صحبت کردیم. یک گفتگوی سازنده داشتیم و خیلی خوب کار کردیم.
رییس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد: میخواهم به رئیس‌جمهوری روسیه برای میزبانی یکی از بهترین مسابقات جام جهانی تبریک بگویم.
او با بیان این که دیپلماسی و تعامل به تضاد و خصومت ترجیح داده میشود، ادامه داد: اگر ما قصد داریم بسیاری از مشکلات دنیا را حل کنیم، باید راه‌هایی برای همکاری پیدا کنیم. مشاهده کرده‌ایم که وقتی دیپلماسی از روی میز برداشته میشود، چه عواقبی در پی است.
ترامپ اعلام کرد: ترجیح میدهم در دستیابی به صلح در معرض خطر سیاسی قرار بگیرم تا این که به خاطر اهداف سیاسی، صلح را در معرض خطر قرار دهم.
وی همچنین تأکید کرد: من آنچه را که برای مردم آمریکا بهتر است، انجام خواهم داد.
رییس‌جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد: در جریان مذاکرات امروزم با پوتین با او درباره موضوع مداخله در انتخابات آمریکا صحبت کردم.
ترامپ گفت دخالت مسکو در انتخابات آمریکا را باور نمیکند.
ترامپ در جواب خبرنگاران گفت رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، “سی آی ای” به او گفته است که روسیه در انتخابات آمریکا دخالت کرده است اما “او دلیلی برای باور این حرف نمی بیند.”
رییس جمهوری آمریکا افزود آقای پوتین نیز این موضوع را در دیدار دو رهبر “قویا تکذیب کرده است”.
آقای ترامپ تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را “فاجعه”ای خواند که باعث فاصله افتادن میان دو کشور شده است. وی گفت هیچ همدستی در کار نبوده است و او هیلاری کلینتون را در رقابتی سالم شکست داده است.
در همین حال ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه تایید کرد در انتخابات سال ۲۰۱۶ خواهان پیروزی آقای ترامپ بوده چرا که او وعده “بهبود روابط روسیه و آمریکا را داده بوده است.”
رهبر روسیه گفت درباره اتهام دخالت روسیه در انتخابات آمریکا با آقای ترامپ صحبت کرده و تاکید کرده است که کشورش به هیچ وجه در امور داخلی آمریکا یا هیچ کشور دیگری دخالت نمیکند.
وی افزود به آمریکا پیشنهاد داده که برای مقابله با تهدیدات سایبری کارگروه‌های مشترکی بین دوکشور تشکیل شود.
وی از توافق میان دو کشور در راستای تداوم همکاری‌های امنیتی خبر داد.
ترامپ اظهار کرد که با پوتین درباره اعمال فشار علیه تهران برای جلوگیری از بلندپروازی‌های هسته‌ای و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران صحبت کرده است. وی مدعی شد: نباید اجازه دهیم که ایران از کمپین ضدتروریستی ما سوءاستفاده کند؛ چرا که ما توانسته‌ایم داعش را ریشه‌کن کنیم.
در ادامه این جلسه، ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره این که پیش‌تر پوتین را “رقیب” خوانده بود، گفت: پوتین یک رقیب است و این واژه یک تمجید محسوب میشود. من او را یک رقیب خوب قلمداد کرده‌ام.
وی در بخش دیگری اظهار کرد: هر دو کشور مسئول وضعیت فعلی روابط دوجانبه هستند. نشست این‌چنینی باید مدت‌ها پیش-حتی پیش از آغاز ریاست‌جمهوری من- برگزار میشد. هر دو طرف اشتباهاتی را مرتکب شده‌اند.
ترامپ اظهار کرد: رابطه ما با روسیه هیچگاه تا این اندازه بد نبوده است اما این وضعیت از چهار ساعت پیش تغییر کرد.
پوتین نیز در پاسخ به این که چرا باید اظهارات روسیه را در خصوص عدم مداخله در انتخابات آمریکا باور کرد، خاطرنشان کرد: چرا فکر میکنید که ترامپ به من اعتماد کامل دارد یا بر عکس؟ هیچکس نباید به کسی اعتماد کند. او (ترامپ) مدافع منافع ایالات متحده است و من مدافع منافع فدراسیون روسیه. ما دارای منافع متقابل هستیم. ما به دنبال نقاط مشترک هستیم.
وی اضافه کرد: ما نباید به اهداف کوتاه‌مدت متکی باشیم. ما در زمان انتخابات همدیگر را نمی‌شناسیم. ترامپ به عنوان کاندیدا درباره بهبود روابط با روسیه صحبت میکرد و روس‌ها طبیعتاً از این رویکرد استقبال میکردند.
پوتین در بخش دیگری از اظهارات خود در همین زمینه ادامه داد: من علاقه‌ داشتم که ترامپ در انتخابات پیروز شود زیرا او به دنبال بهبود روابط با روسیه بود.
رییس‌جمهوری روسیه گفت: ترامپ قبلاً به عنوان تاجر به روسیه سفر کرده بود که در آن زمان من حتی نمیدانستم او در مسکو است.
رییس‌جمهوری آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی بر اهمیت همکاری با اسرائیل تأکید کرد و گفت که واشنگتن و این رژیم نزدیکترین روابط را با یکدیگر دارند.
در این کنفرانس مطبوعاتی رییس‌جمهوری روسیه توپ فوتبالی را به همتای آمریکایی خود داد و گفت: توپ در زمین شما است. ترامپ این توپ را گرفت و به سمت همسرش پرتاب کرد.
در ادامه خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس به گزارش‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا در خصوص مداخله روسیه در انتخابات ایالات متحده اشاره کرد و در همین زمینه از ترامپ سوال کرد که رییس‌جمهوری آمریکا در پاسخ این ادعا را بی‌اساس دانست.
رییس‌جمهوری روسیه نیز تصریح کرد: ترامپ به موضوع به اصطلاح مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ در ایالات متحده اشاره کرد. من مجبور شدم آنچه را که قبلا گفتم، تکرار کنم که دولت روسیه هرگز مداخله نکرده و قصد دخالت ندارد.
پوتین نیز در پاسخ به پرسشی درباره کریمه تصریح کرد: موضع ترامپ در مورد کریمه مشخص است. به اعتقاد او، کریمه به طور غیرقانونی تصرف شده است. ما اما نظر دیگری داریم و معتقدیم برای الحاق کریمه همه‌پرسی برگزار شده و از این رو، برای ما این پرونده بسته شده است.
وی بیان کرد: ایالات متحده میتواند رهبری اوکراین را متقاعد کند تا به توافق‌نامه‌های مینسک متعهد باشد.
قابل یادآوریست که پاول رایان رییس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای تند به صحبت‌های رییس جمهوری اینکشور واکنش نشان داده است.
در این بیانیه آمده است: “رییس جمهوری آمریکا باید متوجه باشد که روسیه متحد ما نیست.”
آقای رایان در این بیانیه آورده است: “هیچ معیاری نیست که بتوان براساس آن روسیه را که کماکان با ارزش‌ها و آرمان‌های اساسی ما خصومت دارد همتراز آمریکا دانست و در “دخالت روسیه در انتخابات آمریکا تردیدی وجود ندارد.”
در این بیانیه آمده است: آمریکا باید تمرکز خود را بر مسئول دانستن روسیه و پایان دادن به حملات خصمانه آن به دموکراسی متمرکز باشد.”
دقایقی بعد از پایان کنفرانس خبری دو رئیس جمهور، دو سناتور جمهوری خواه نیز از رییس جمهوری آمریکا و سخنانش انتقاد کردند.
لینسی گراهام، سناتور ارشد آمریکایی و عضو کمیته نیروهای مسلح سنا در حساب توییتری خود نوشت صحبت‌های رییس جمهوری آمریکا “نشانه ضعف این کشور در برابر روسیه تفسیر خواهد شد و افزود آقای ترامپ “فرصت را برای هشدار دادن به روسیه و مسئول دانستنش بابت دخالت در انتخابات آمریکا از دست داده است.”
جف فلیک، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آریزونا نیز رویکرد ترامپ در قبال روسیه را “شرم‌آور” خواند.
جان برنن رییس سابق “سی‌آی‌ای”، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نیز در حساب توییتری‌اش آقای ترامپ را به خیانت به آمریکا متهم کرد و نوشت: نه تنها حرف‌های ترامپ احمقانه‌است، بلکه اساسا بازیچه دست پوتین هم هست. جمهوری‌خواه‌هان وطن‌پرست! کجایید؟”

میر احمد ” خواجه ”

فرهنگستان 

۱۶٫۰۷٫۲۰۱۸

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*