خانه / خبرها / مناطق تحت کنترل طالبان در سال ۲۰۱۷ در افغانستان دو برابر شد

مناطق تحت کنترل طالبان در سال ۲۰۱۷ در افغانستان دو برابر شد

مناطق تحت کنترل طالبان در سال ۲۰۱۷ در افغانستان دو برابر شد
در حالی که پس از اعلام استراتژی ترامپ برای افغانستان حملات هوایی و نظامیان آمریکایی در این کشور افزایش یافته‌ است، گزارش‌های رسمی نشان می‌دهند مناطق تحت کنترل طالبان در سال ۲۰۱۷ میلادی نسبت به گذشته دو برابر شده است.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان که در گزارش‌های سه ماهه خود درباره مناطق تحت کنترل دولت و مخالفان مسلح نیز گزارش می‌دهد چندی پیش تصریح کرد که از وی خواسته شده تا اطلاعات کلیدی درباره وضعیت جنگ در این کشور را منتشر نکند.

وی در مصاحبه با «نیویورک تایمز» دلیل این اقدام را وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی افغانستان و پیشروی مخالفان مسلح حکومت وحدت ملی دانسته بود.

سپکو تاکید کرده بود که دولت به طور معمول برخی گزارش‌­ها را محرمانه اعلام می‌کند در حالی که مخفی کردن این اطلاعات بیهوده است زیرا مردم افغانستان، طالبان و ارتش آمریکا از شرایط کنونی در این کشور آگاه هستند.

سروان «تام گرسبک» سخنگوی ماموریت حمایت قاطع نیز اظهار داشت که تا اکتبر سال ۲۰۱۷ مناطق تحت کنترل دولت ۶۰ درصد بود که کاهش قابل توجهی نسبت به ارزیابی‌های پیش از آن را نشان می‌دهد.

گرسبک افزود: تا اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۶ درصد از شهرستان‌های افغانستان تحت کنترل و یا نفوذ حکومت وحدت ملی قرار داشت، ۳۰ درصد تحت درگیری و حدود ۱۴ درصد نیز تحت کنترل مخالفان مسلح قرار دارد.

این در حالی است که براساس گزارش سپکو، دولت افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی ۷۲ درصد از خاک افغانستان را تحت کنترل خود داشت، ۷ درصد تحت از مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح قرار داشت و ۲۱ درصد دیگر نیز مناطق جنگی بین دولت و مخالفان مسلح بوده است.
هفته گذشته نیز سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش جدید خود اظهار داشت وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از وی خواسته تا اطلاعات مربوط به مناطق تحت کنترل دولت افغانستان و مخالفان مسلح را منتشر نکند.

یکی از مقامات سابق آمریکا که خواست نامش فاش نشود دلیل پنهان کاری‌های واشنگتن درباره وضعیت جنگی در افغانستان را افزایش فشارها بر ارتش آمریکا برای پیروزی در جنگ افغانستان دانست.

منبع : تسنیم

۳ فبروری ۲۰۱۷

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*