خانه / خبرها / وزرای دفاع ناتو بر چهار موضوع کلیدی در مورد افغانستان بحث کردند

وزرای دفاع ناتو بر چهار موضوع کلیدی در مورد افغانستان بحث کردند

وزیران دفاع ناتو بر چهار موضوع کلیدی در مورد افغانستان بحث کردند !

ینس استولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو اعلام کرد، قطر و امارات عربی متحده می خواهند در چارچوب ناتو در افغانستان انجام وظیفه کنند. اما سرمنشی عمومی ناتو جزئیات مشارکت این دو کشور عربی در ماموریت ناتو را در افغانستان اعلام نکرد.
وزیران دفاع ناتو و شریکان‌شان امروز پنجشنبه در دومین و آخرین روز نشست‌شان بر چهار موضوع مهم در مورد افغانستان بحث و گفتگو کردند.
ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو در نشست خبری در بروکسل پایتخت بلجیم این موارد را اینگونه شرح داد:
“امروز، ما به چهار موضوع کلیدی پرداختیم. شمار نیروهای مأموریت حمایت قاطع، تمویل نیروهای افغان، پیشرفت در مورد اصلاحات و مصالحه، و تداوم تماس با پاکستان.”
او گفت، ۲۷ عضو ناتو وعده سپرده‎اند تا در ماه‎های آینده به افغانستان سرباز بفرستند.
اما، او جزئیات بیشتر درین مورد ارائه نکرد.
در مورد تمویل نیروهای افغان او گفت که برعلاوۀ کمک‎های سالانۀ ایالات متحده امریکا، دیگر اعضای ناتو تعهد سپرده‎اند که سالانه تقریباً یک میلیارد دالر به صندوق اعانۀ اردوی ملی افغانستان کمک کنند،این کمک‎ها تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهند یافت.
در مورد تماس‎ها با پاکستان، ستولتنبرگ گفت که پاکستان نقش کلیدی دارد تا این اطمینان حاصل شود که طالبان پناه گاه‎های امن نداشته باشند.
ستولتنبرگ افزود که شمار نیروهای مأموریت حمایت قاطع از حدود ۱۳ هزار به حدود ۱۶ هزار خواهد رسید.
وی با بیان اینکه ناتو قصد دارد نظامیان بیشتری به افغانستان اعزام کند، گفت: زمان حضور نظامیان ناتو در افغانستان به وضعیت و شرایط این کشور بستگی دارد. استولتنبرگ با بیان اینکه نظامیان ناتو حداقل تا سال ۲۰۲۰ میلادی در افغانستان حضور خواهند داشت، گفت: اعضای ناتو وضعیت افغانستان و حضور نیروهای خود را پس از سال ۲۰۲۰ میلادی بررسی خواهند کرد.
سرمنشی عمومی ناتو با اعلام حمایت از روند صلح افغانستان گفت: صلح در افغانستان به معنای صلح در همه ی منطقه است و باید در راستای تحقق صلح در این کشور تلاش شود.
او گفت که کشورهای منطقه باید با حکومت افغانستان همکاری کنند، چون که صلح و ثبات افغانستان به معنی صلح و ثبات در منطقه است.
جیمز متیس وزیر دفاع امریکا هم لحظات قبل در نشست خبری به خبرنگاران گفت که صلح به رهبری و مالکیت افغان‎ها از اهداف اصلی ناتو است.
منشی عمومی ناتو گفت که اصلاحات سیاسی، حاکمیت قانون، مبارزه با فساد و حفظ حقوق بشری به‌خصوص حقوق زنان و دختران از مسایل عمده دیگر مورد بحث بود که طارق‌شاه بهرامی سرپرست

خواجه میر احمد

فرهنگستان

نهم نومبر ۲۰۱۷

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*