خانه / خبرها / تجهیزات نیروهای نظامی افغانستان ، آمریکایی میشوند
تجهیزات و اسلحه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان

تجهیزات نیروهای نظامی افغانستان ، آمریکایی میشوند

تجهیزات و اسلحه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از روسی به امریکایی تبدیل میشوند:

رادیو”آزادی” ساعتی قبل خبری را به نشر سپرد که ، بر اساس پلان انکشاف نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، تجهیزات و اسلحه نیروهای امنیتی این کشور از اسلحه روسی به امریکایی تبدیل شده، و پولیس نظم عامه و سرحدی با اردو مدغم خواهد شد.

مشاور امنیت ملی امریکا در ملاقات با مقامات دولت افغانستان روز یکشنبه هفته جاری این پلان چهار ساله را تائید نموده، تعهد کرد که اداره رئیس جمهور ایالات متحده در تطبیق این پلان مساعدت خواهد کرد.

مقامات دولت افغانستان جزئیات پلان انکشاف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را افشا نکرده‎اند، ولی بر اساس اطلاعاتیکه به دسترس رادیو آزادی قرار گرفته‎است، بخش اساسی این پلان تبدیل تجهیزات و اسلحه نیروهای امنیتی افغانستان از اسلحه روسی به امریکایی است.

بر اساس این پلان نیروهای خاص افغان باید دو برابر افزایش یافته و تحت یک قوماندانی واحد فعالیت کنند؛ پولیس نظم عامه و نیروهای پولیس سرحدی باید در چوکات اردوی ملی افغانستان جذب شوند؛ پولیس افغانستان که در حال حاضر در جنگ‎ها نیز سهیم است، باید صرف امور تطبیق قانون را پیش ببرد.

مک ماستر مشاور امنیت ملی امریکا روز یکشنبه در کابل این پلان چهارساله را تائید نموده، تعهد کرد که اداره دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در تطبیق این پلان با افغانستان مساعدت خواهد کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان با اشاره به پلان انکشاف نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت: “به گفته آقای مک ماستر، اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ فکر میکند که با این پلان و تطبیق آن در از بین بردن تهدیدات ناشی از تروریزم در افغانستان گام‎های سترگ برداشته خواهد شد و تهدیدات عمده سرکوب و از بین برده خواهد شد.”

شورای امنیت ملی افغانستان جزئیات پلان انکشاف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را ارائه نکرده ‎است، ولی گفته‎است که بر اساس این پلان قوای هوایی افغانستان تقویت شده، روی پا خواهد ایستاد.

اداره رئیس جمهور ایالات متحده امریکا تعهد کرده‎است که تا پایان سالجاری میلادی، به نیروهای هوایی افغانستان ۲۰۰ طیاره نظامی خواهد داد که اکثریت آن طیارات هلیکوپتر خواهد بود.

خواجه میر احمد 

فرهنگستان

هژدهم اپریل ۲۰۱۷

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*