خانه / خبرها / مساله حضور طالبان و آمریکا در اجلاس مسکو
مساله حضور طالبان و آمریکا در اجلاس مسکو

مساله حضور طالبان و آمریکا در اجلاس مسکو

امریکا چون قصد دارد جنگ در افغانستان ادامه یابد، اجلاس مسکو را به ضرر اهداف خود می‌بیند، به همین دلیل از شرکت در آن خودداری کرده است.

برخی رسانه های آمریکایی ادعا کرده اند که روسیه از طالبان نیز برای شرکت در اجلاس مسکو دعوت کرده است که این امر عکس العمل برخی مسئولین از جمله محمد نذیر احمد زی معاون دوم مجلس را به دنبال داشته و گفته است شرکت طالبان در اجلاس مسکو به معنی مشروعیت دادن به این گروه خواهد بود.

اجلاس مسکو با ابتکار روسیه با شرکت این کشور، ایران، پاکستان، افغانستان، هند، چین و کشورهای آسیای میانه برای بررسی و پایان دادن به بحران افغانستان در تاریخ ۱۴ آوریل (۲۵ حمل) برگزار می شود. ناگفته نماند که از امریکا نیز برای شرکت در این اجلاس دعوت شده بود ولی بنا بر گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، امریکا این دعوت را رد کرده و وزارت خارجه امریکا در این باره گفته روسیه قبلاً واشنگتن را در جریان این کنفرانس قرار نداده است.

به گفته وزارت خارجه امریکا مشخص نیست که روسیه از برگزاری این کنفرانس چه اهدافی را دنبال می کند. حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان قبلاً درباره شرکت طالبان در کنفرانس مسکو گفته بود این کنفرانس بین کشورها برگزار می شود و از طالبان دعوت نشده است. این شورا همچنین از شرکت دولت افغانستان در این کنفرانس خبر داده بود؛ در حالی که شکیب مستعفی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته بود درباره شرکت یا عدم شرکت کابل در کنفرانس مسکو مشورت هایی صورت می گیرد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان ضمن رد گزارش رسانه های امریکایی گفته است: “تاکنون هیچگونه دعوتی از طالبان برای شرکت در کنفرانس مسکو به عمل نیامده است. اگر دعوت شود، توسط مسئولین مربوطه طالبان، این دعوت بررسی و تصمیم اتخاذ خواهد شد که طالبان در آن شرکت کنند یا خیر؟” به گفته ذبیح الله مجاهد، امریکا چون قصد دارد جنگ در افغانستان ادامه یابد، کنفرانس مسکو را به ضرر اهداف خود می بیند، به همین دلیل از شرکت در آن خودداری کرده است. ممکن است کشورهای منطقه بخواهند بدانند درباره سیاست دوگانه در عین حال جنگ طلبانه امریکا موضع این کشور چیست. بنابراین آمریکا نمی تواند در این اجلاس با کشورهای منطقه روبه رو شود.

مولانا عبدالرحمان رحمانی، عضو مجلس افغانستان نیز در این باره می گوید: اگر از طالبان برای شرکت در اجلاس مسکو دعوت شود یا شده باشد، این اولین بار نخواهد بود که نمایندگان دولت افغانستان و طالبان با هم روبه رو خواهند شد؛ بلکه در اجلاس های گذشته نیز هر دو طرف جنگ افغانستان رودررو نشسته و مذاکرات انجام داده اند.

اگر این بار دولت افغانستان نسبت به شرکت طالبان عکس العمل نشان دهد یا از شرکت در کنفرانس مسکو خودداری کند، به خاطر شرکت طالبان نخواهد بود، بلکه این دستور امریکا خواهد بود، چون امریکا قصد دارد جنگ افغانستان دوام یابد و به همین دلیل در اجلاس مسکو شرکت نمی کند.

از این رو دولت افغانستان که در گرو امریکا است را نیز از شرکت در آن منع خواهد کرد. بر اساس گفته های ذبیح الله مجاهد و مولانا عبدالرحمان رحمانی رسانه های امریکایی در راستای سیاست های کشورشان با ادعاهای واهی درصدد مغشوش کردن افکار عمومی نسبت به اجلاس مسکو هستند

سه شنبه ۱۵ حمل ۱۳۹۶

منبع : پیام آفتاب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*