خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / کابل ابتکارهای مسکو در مورد افغانستان را ارزشمند می‌داند

کابل ابتکارهای مسکو در مورد افغانستان را ارزشمند می‌داند

 سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه  روز جمعه با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در مسکو دیدار و دربارهٔ همکاری‌های دو کشور گفتگو و تبادل نظر کردند.
خبرگزاری ایتارتاس به نقل از سخنان وزیر خارجه روسیه در این دیدار نوشت: به مذاکره با افغانستان دربارهٔ مسائل مربوط به برقراری سازش ملی در این کشور اهمیت فراوان قائل هستیم.
لاوروف گفت: در ماه‌های اخیر گام‌هایی را با مشارکت برخی کشورها و بازیگران اصلی در مسئله افغانستان برداشته‌ایم و اقدام‌های بیشتری را نیز برای پیشبرد سازش ملی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
وی افزود: امیدواریم اراده جامعه جهانی برای این منظور تحقق یابد.
لاوروف سپس عزم روسیه را برای توسعه همکاری‌ها با افغانستان در عرصه‌های اقتصادی، بازرگانی، انسانی و کمک به افزایش توانمندی ارتش این کشور راسخ خواند.
مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری نیز در این دیدار گفت که کابل ابتکارهای مسکو در مورد افغانستان را ارزشمند می‌داند.
حنیف اتمرافزود: افغانستان بطور سنتی سیاست خارجی چندوجهی اجرا می‌کند و مسکو نیز عامل مهمی در سیاست‌های کابل است.
وی خاطرنشان کرد: روسیه و افغانستان منافع مشترک مهمی دارند و مشارکت ما هم نقش تأثیرگذاری در دستیابی به اهداف مشترک دارد که می‌توان به همکاری در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، تأمین صلح و سازش ملی و همچنین توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی اشاره کرد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز روز پنجشنبه در مراسم دریافت استوارنامه‌های سفرای خارجی در کاخ کرملین که در آن عبدالقیوم کوچی سفیر جدید افغانستان نیز حضور داشت، بر عزم مسکو برای توسعه روابط و همکاری‌ها با کابل تأکید کرد.
به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین گفت: روسیه کمک‌های خود را به افغانستان به عنوان شریک و همسایه برای برقراری سازش ملی و تقویت پایه‌های آن در کشوری مستقل، با ثبات و بدون تروریسم و مواد مخدر ادامه می‌دهد.
وی افزود: روابط با افغانستان را در عرصه‌های مختلف ادامه می‌دهیم و به آموزش پرسنل نظامی و امنیتی این کشور کمک می‌کنیم.
مسکو که با کابل روابط خوبی دارد وهمکاری‌های نزدیکی به ویژه در عرصه‌های امنیتی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر برقرار کرده، تاکنون دو دور نشست بین‌المللی با مشارکت کشورهای مختلف از جمله ایران و پاکستان برای پیدا کردن راهکارهای برون رفت از مشکلات افغانستان برگزار کرده است.

جمعه ۲۷ حوت ۱۳۹۵

منبع : خبر گزاری پیام آفتاب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*