خانه / خبرها / میان اسلام صلح آمیز و تروریسم زیر نام اسلام خط فاصل بگذارند

میان اسلام صلح آمیز و تروریسم زیر نام اسلام خط فاصل بگذارند

انگلا مرکل از قدرتمندان در کشورهای اسلامی خواست که “با کلمات واضح میان اسلام صلح آمیز و تروریسم زیر نام اسلام، خط فاصل بگذارند”. او همچنان در سخنانش خواهان یک “شبکه جهانی” برای مقابله با چالش های جهان شد.
انگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز شنبه در نشست امنیتی مونشن با اشاره به چالش های جاری جهان از قدرتمندان در کشورهای اسلامی خواست که “با کلمات واضح میان اسلام صلح آمیز و تروریسم زیر نام اسلام خط فاصل بگذارند“.

صدر اعظم آلمان با تاکید بر اهمیت همکاری با کشورهای اسلامی، گفت که “اسلام نه، بلکه بردن اسلام به مسیر غلط” عامل تروریسم اسلامگرایانه است.

در بخش دیگری از سخنانش، مرکل به ضرورت ائتلاف های بین المللی مانند ناتو در مقابله با چالش های جاری که جهان با آن روبروست، تاکید ورزید. در دومین روز کنفرانس امنیتی مونشن، مرکل گفت که مشکلاتی مانند آنچه توسط تروریسم اسلامگرا ایجاد شده، نمی تواند تنها توسط یک کشور حل شود بلکه به یک “شبکه جهانی” نیاز می رود.

همزمان، او گفت که نیاز است تا نهادهای چندجانبه مانند اتحادیه اروپا بهبود و ارتقا یابند. مرکل بر اهمیت وجود چنین نهادهایی تاکید کرد.
از میان دیگر نکات، مرکل بار دیگر بر تعهدات اروپا به ائتلاف دفاعی ناتو تاکید ورزید و گفت که آلمان تمام توانش را به خرج می دهد تا بودجه دفاعی ناتو را از سوی کشورش به ۲ درصد “تولید ناخالص ملی” افزایش دهد.

با این همه، مرکل همچنان گفت که وجود ناتو تنها به نفع اروپا نیست بلکه به منفعت ایالات متحده نیز می باشد.

ناراحتی بر سر بودجه ناتو

پس از سخنان مرکل، مایک پینس معاون رئیس جمهور ایالات متحده امریکا سخنرانی کرد. پینس تعهدات دوامدار ایالات متحده به ناتو را اطمینان داد و از همه اعضای آن خواست تا “سهم عادلانه” خود را به دوش بگیرند.

معاون رئیس جمهور امریکا گفت در زمانی که جهان با چالش های گوناگون نظامی روبرو است “وقت آن فرا رسیده که اقدامات بیشتری انجام شود”. او همچنان افزود که غیر از امریکا و چهار عضو دیگر، هیچ کشور دیگری بودجه خود را به ۲ درصد تولید ناخالص ملی افزایش نداده است.

پینس گفت که کشورش قصد دارد تا توان نظامی خود را “قوی تر از هر زمانی در گذشته” افزایش دهد.

در جمع چالش هایی که ناتو با آن روبروست، پینس از وضعیت در شرق اروپا یاد کرد؛ جایی که به گفته او روسیه تلاش می کند تا “مرزهای بین المللی را از سر خط کشی کند”. او گفت که ایالات متحده مانند گذشته از روسیه “حسابدهی می خواهد” هرچند که تلاش می کند تا “زمینه های مشترکی” را با این کشور بیابد.

تعهدات ایالات متحده به ناتو از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا زیر سوال رفته بود. ترامپ این ائتلاف را “کهنه و منسوخ” می داند. با این حال، پینس روز شنبه گفت که “هیچ کس نباید درباره تعهدات ما شک و تردید کند”.

نخستین تماس رو در رو

پس از سخنرانی پینس، قرار بود تا او با صدراعظم آلمان پشت درهای بسته ۴۵ دقیقه با یکدیگر گفتگو کنند. این اولین دیدار رو در روی مرکل با تیم ترامپ است.

علاوه بر این، قرار است انتونیو گوتیریش دبیر کل سازمان ملل متحد، ینس ستولتنبرگ دبیرکل ناتو و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز روز شنبه سخنرانی کنند.

لاوروف یکی از دعوت شدگان به نشست بحران اوکرایین است که در حاشیه کنفرانس مونشن برگزار می شود. یکی دیگر از بحث های این کنفرانس، مسئله تروریسم و افراطی گرایی است. جان کیلی وزیر امنیت داخلی ایالات متحده قرار است یکی از سخنرانان درباره این موضوع باشد.

در همین حال، بعد از چاشت امروز شنبه، مخالفان کنفرانس امنیتی مونشن خواستار تظاهرات شده اند. انتظار می رود حدود چهار هزار نفر در شهر مونشن آلمان دست به تظاهرات بزنند.

دویچه وله / ع. ح.

۱۹٫۰۲٫۲۰۱۷

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*