خانه / خبرها / امضای قرارداد ساخت ساختمان‌های پیش‌ساخته در کابل

امضای قرارداد ساخت ساختمان‌های پیش‌ساخته در کابل

وزارت شهرسازی و مسکن افغانستان و یک شرکت ترکی قرارداد ساخت ساختمانهای پیش‌ساخته را در کابل پایتخت افغانستان امضا کردند.

سید سعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی و مسکن افغانستان در این مراسم که امروز( شنبه ۱۸جدی/ دی) در کاخ ریاست جمهوری و در حضور رئیس جمهوری افغانستان برگزار شد، گفت که این کارخانه قادر خواهد بود که سالانه نزدیک به ۳۰۰ هزار متر مکعب مواد پیش ساخته تولید کند.

او گفت که از این مواد پیش ساخته شده برای ساخت ساختمان‌های برای استفاده عموم، مکاتب/مدارس و شفاخانه‌ها/بیمارستانها استفاده خواهد شد.

آقای نادری افزوده که اکنون قیمت ساخت هر متر مربع مکاتب در افغانستان حدود ۳۵۰ دلاراست و زمان ساخت نیز ۱۲ ماه وقت می‌گیرد.

او افزود که با آغاز کار این کارخانه پیش ساخته که تا یک سال دیگر به بهره برداری می‌رسد، هزینه ساخت هرمترمربع به ۲۷۵ دلار و زمان ساخت آن به دو الی چهار هفته کاهش می‌یابد.

حکومت افغانستان قبل از این شرکت‌های خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در این بخش دعوت کرده بود ولی وزیر شهرسازی و مسکن گفت که هیج شرکتی حاضر به سرمایه‌گذاری در این بخش نشده است.

او افزود که دولت یازده میلیون دلار را برای ساخت این کارخانه پیش ساخته سرمایه‌گذاری کرد.

این کارخانه پیش ساخته ساختمانی در داخل مرکز خانه‌‎سازی افغانستان در شمال شرق کابل ساخته می‌شود.

در این شرکت اجزاء یک ساختمان به صورت پیش ساخته تولید و بعد در محل احداث ساختمان بسته‌بندی می شود.

جمعیت شهر کابل در یک دهه گذشته افزایش بی‌سابقه داشته وفراهم‌سازی مسکن از نیازهای فوری این شهر است.

وزیر شهرسازی افغانستان در این مراسم گفت که بتازگی یک شرکت چینی نیز حاضر شده یک کارخانه پیش ساخته را به ارزش ۲۰ میلیون دلار در افغانستان بسازد.

در این مراسم ارهان گونر، رئیس شرکت بین‎المللی ساختمانی “ویفا” گفت که در بیش از صد کشور جهان در بخش ساختمان‎های پیش‎ساخته کار کرده‌ است.

او گفت که شرکتش در قسمت ساخت خانه‌های پیش ساخته دارای تجربه ۲۶ ساله است.

افغانستان قبل از سال ۱۳۷۱ خورشیدی دارای یک کارخانه پیش ساخته ساختمانی بود که در جریان جنگ‌های داخلی این کشور به شدت آسیب دید و از کار باز ماند.

دولت وحدت ملی افغانستان تلاش‌های زیادی را در زمینه فراهم سازی مسکن در این کشور کرده است، ولی براساس بررسی وزارت شهرسازی و مسکن اکنون در سراسر افغانستان به حدود ۲ میلیون خانه نیاز است.

منبع : بی بی سی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*