خانه / خانواده / اطفال / کابل به مرکز قاچاق کودکان تبدیل شده است

کابل به مرکز قاچاق کودکان تبدیل شده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش قاچاق کودکان در پایتخت به شدت ابراز نگرانی کرده و می گوید که اعضای بدن بسیاری از این کودکان به بیرون از کشور قاچاق می شوند.
ثریا صبح رنگ، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز پنجشنبه (۲۵ قوس) در نشستی در کابل گفت که گروه های مافیایی، کودکان خیابانی را از ولایت های افغانستان جمع آوری کرده و آن ها را به پایتخت انتقال می دهند.
خانم صبح رنگ بیان داشت که گروه های مافیایی این کودکان را به کابل آورده از برخی از آنان در راستای ناامن ساختن پایتخت استفاده کرده و اعضای بدن برخی دیگر این کودکان را به بیرون از کشور قاچاق می کنند.
این کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر تاکید کرد که تمامی کودکان خیابانی که به کابل قاچاق می شوند، زیر سن ۱۸ سال قرار دارند.
وی درباره این که سالانه به چه تعداد کودک در افغانستان به ویژه در کابل قاچاق و اعضای بدن آنان به بیرون فرستاده می شود معلوماتی نداد.
مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر از حکومت افغانستان می خواهند که هرچی زودتر، از این چالش جلوگیری کرده و اجازه ندهد تا حقوق کودکان بیش از این، از سوی گروه های مافیایی نقض شود.
بانو صبح رنگ اظهار داشت که در شرایط کنونی، وضعیت حقوق بشری در کشور، در بدترین شرایط قرار دارد.
بر اساس آمارهای این کمیسیون، در هشت ماه اخیر، بیش از ۲ هزار خشونت در برابر شهروندان صورت گرفته است که در این میان، ۱۶۵ بانو در نتیجه این خشونت ها، جان های شان را از دست داده اند.
در پیوند به این موضوع، موسسه مطالعات حقوق بشر افغانستان نیز ابراز نگرانی کرد که حقوق کودکان در افغانستان به شدت نقض می شود. این موسسه گفته است که همزمان با تشکیل حکومت وحدت ملی، نقض حقوق بشری در کشور رو به افزایش است.
لیلا جعفری رییس این موسسه می گوید که بزرگترین عامل نقض حقوق بشری در افغانستان گروه های مخالف مسلح است که دست به محاکم صحرایی زده و حقوق شهروندان افغانستان را زیر پا می کنند.
بانوجعفری از جامعه جهانی خواست که در موارد تامین حقوق بشری در افغانستان توجه جدی داشته باشد.

پنجشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۵

منبع : پیام آفتاب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*