خانه / خبرها / تاجران افغان ۱.۳ میلیارد دالردر بخش تصفیه نفت و گازسرمایه گذاری مینمایند

تاجران افغان ۱.۳ میلیارد دالردر بخش تصفیه نفت و گازسرمایه گذاری مینمایند

تاجران افغان اعلان آمادگی کرده اند که اگر حکومت بخواهد آنان برای تصفیه نفت و گاز حوزۀ دریای آمو، یک میلیارد و سیصد میلیون دالر سرمایه‌گذاری کنند.
اتحادیه ملی شرکت های نفت و گاز کشور امروز پنجشنبه (۲۵ قوس) در یک نشست خبری در کابل تاکید کرده اند که آنان از سال ها بدین سو بارها علاقه مندی شان را برای سرمایه گذاری در تصفیه نفت و گاز کشور با حکومت شریک ساخته اند.
مسوولان در اتحادیه شرکت های نفت و گار می گویند که این اتحادیه در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز برای سرمایه‌گذاری ۶۴۰ میلیون دالر در بخش تصفیۀ نفت و گاز به حکومت پیشنهاد داده بودند؛ اما به دلیل وضعیت سیاسی آن‌زمان حکومت برای‌شان جواب مثبت نداد.
آذرخش حافظی رییس این تصدی گفت که سرمایه‌گذاری روی نفت و گاز می‌تواند افغانستان را به خودکفایی برساند.
آقای حافظی افزود:”در نتیجۀ این سرمایه‌گذاری دونیم میلیون تن نفت و گاز مایع تصفیه می‌شود که این می‌تواند تقاضای بازار افغانستان را به اندازۀ بسیار زیاد کفایت ‌کند.”
افغانستان سالانه به ۲.۷ میلیون تن نفت و چهارصدهزار تن گاز مایع نیاز دارد.
صدای امریکا نوشت که مسوولان اتحادیه ملی شرکت‌های نفت و گاز افغانستان تأکید می‌کنند که این اتحادیه در حدود سه هزار و هفت‌صد میلیون دالر در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است.
به گفتۀ اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان در سال‌های گذشته که تعداد نیروهای بین‌المللی در این کشور بیشتر بود، نیاز نفت به چهار میلیون تن می‌رسید؛ اما پس از خروج شمار زیادی از نیروهای بین‌المللی از افغانستان، نیاز به حدود نیم این مقدار کاهش یافته است.
برای تنظیم مسایل مربوط به نفت و گاز، تصدی نفت و گاز مایع در چارچوب دولت افغانستان فعالیت دارد.
مقامات اتحادیۀ ملی شرکت‌های نفت و گاز ادعا دارد که این تصدی به انحصار نفت و گاز تلاش می‌کند.
آنان برای حکومت پیشنهاد دادند که این تصدی را به شرکت دولتی مبدل کند و به سکتور خصوصی نیز نظارت داشته باشد.
همه‌ساله در فصل سرما در افغانستان قیمت نفت و گاز افزایش می‌یابد، پس از آن تصدی نفت و گاز برای کاهش دادن و ثابت نگهداشتن قیمت‌ها، نفت و گاز به بازار عرضه می‌کند.

نجشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۵

منبع : پیام آفتاب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*