خانه / خبرها / روسیه و طالبان در جنگ با داعش منافع مشترک دارند

روسیه و طالبان در جنگ با داعش منافع مشترک دارند

الکساندر مانتیسکی، سفیر روسیه روز شنبه که در مجلس سنای افغانستان دربارۀ چگونه‌گی روابط کشورش با طالبان به سناتوران توضیح می‌داد گفت که روسیه و طالبان در جنگ با داعش در افغانستان منافع مشترک دارند و این کشور از بهر تأمین امنیت شهروندانش با طالبان تماس دارد.

این مقام روسی می‌گوید که جنگجویان گروه داعش کوشش دارند تا خود خودشان را به آسیای میانه، روسیه و چین برسانند و از همین‌رو روسیه از افزایش فعالیت‌های داعش در افغانستان نگران است.

وی گفت: «آقای کابولوف این را گفت که منافع واقعی ما با طالبان در مبارزه با داعش، همسان است. اگر کسی از شما بگوید که این واقعیت ندارد، من موافق نیستم؛ چون این یک موضوع واقعی است که طالبان با داعش در نبرد است. ما هیچ‌گاهی نگفتیم که ما به طالبان در کار مبارزه با داعش کمک می‌کنیم.»

وی همچنان تآکید کرد که روسیه افغانستان را در مبارزه با هراس افگنی پشتیبانی می‌کند و اضافه کرد که امریکا درپیکارباهراس افگنی درافغانستان عاجز مانده است.

وی گفت: «شما چندی پیش شنیدید که بارک اوبا، رییس جمهورامریکا پذیرفت که ایالات متحده امریکا نمی‌تواند طالبان را شکست بدهد و به خشونت‌ها در افغانستان پایان دهد. این به معنای آن است که امریکا و کشورهای غربی از عهده وظیفه‌یی که در افغانستان داشتند بر نیامده‌اند. وظیفه‌یی که مبارزه با هراس افگنی بود.»

پرسشی مطرح می‌شود؛ که این همه پایگاه نظامی امریکا در اینجا به چه هدف‌هایی وجود دارند وقتی نمی‌توانند هراس افگنان را شکست بدهند.

اما سناتوران نسبت به گفته‌های سفیر روسیه واکنش نشان دادند.

نجیبه حسینی، نایب دبیرمجلس سنا، گفت: «درکشور نماینده‌گی سیاسی دارید که حکومتش را به رسمیت می‌شناسید اما از مخالفینش تقاضای مصئونیت می‌کنید.»

محمد علم ایزد یار، عضو مجلس سنا، گفت: «اظهاراتی را که اخیر آقای کابلوف غیر منتظیره بود و سبب نگرانی جدی مردم افغانستان شد.»

سفیر روسیه می‌گوید که کشورش از روند صلح بین الافغانی در افغانستان پشتیبانی می‌کند و خواهان یک افغانستان مرفع و آرام است.

شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۵
نوشته شده توسط Gulabudin Ghubar

منبع : طلوع نیوز

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*