خانه / خبرها / دیپلوماسی بین المللی برای سوریه در شهر روم

دیپلوماسی بین المللی برای سوریه در شهر روم

وزیران خارجه امریکا و روسیه در مورد بحران سوریه در واتیکان با پاپ و مشاور ارشدش در امور سیاسی جداگانه ملاقات کردند. سپس جان کری و لاوروف با هم رودررو صحبت نمودند.

کری و لاوروف مذاکرات جداگانه را در واتیکان انجام دادند. یکی با پاپ و دیگری با مشاور ارشد پاپ در امور سیاسی ملاقات کردند. سپس این دو وزیر خارجه به طور مستقیم با هم دیدار کردند. موضوع این ملاقات جنگ در سوریه بود.

جان کری پس از دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی اش گفته است که در این ملاقات در مورد راه های جدیدی که در آن جناح ها بتوانند از “محاصره دیپلوماتیک” در جنگ سوریه بدر آیند، صحبت گردیده است. او گفته که “ایده های” جدید وجود دارد که باید در هفته های آینده دیپلومات های امریکایی و روسی در مورد بحث نمایند.

تلاش برای باز کردن راه مذاکرات

علاوه بر این هر دو طرف به این نظرند که در جنگ سوریه باید اقدامات فوری روی دست گرفته شود. کری گفته است تا زمانی که حکومت جدید ایالات متحده به کارش آغاز کند، نباید انتظار کشید. او در هفته های آینده تصمیم دارد مذاکراتش با لاوروف را در کنفرانس امنیتی اروپا در هامبورگ ادامه بدهد. کری گفته که سپس وظیفه حکومت آینده امریکا یا حکومت دونالد ترامپ است تا مذاکرات را پایان بخشد.

روسیه از “تغییرات ساختاری وحشتناک” به امریکا هشدار داد

خبرگزاری ایتالیایی “آنسا” به قول وزیر خارجه روسیه گزارش داده که “زمان برای یک مصالحه مناسب است.” لاروف گفته که روسیه طرفدار گفتگو است. او همچنین اضافه کرده که روند صلح در سوریه در حال حاضر به مخالفان بشار الاسد، رئیس جمهور سوریه مربوط می شود.

با در نظر داشت وضعیت فاجعه بار شهر حلب در شمال سوریه، لاوروف در روم گفت که کاروان های کمک های بشردوستانه با “امنیت” به مسیر حلب می توانند حرکت کنند. روسیه همچنین این مساله را برای سازمان ملل متحد نیز اطلاع داده است.

روسیه در جریان جنگ های تقریبا شش ساله سوریه، یکی از متحدین نزدیک بشار الاسد است. این کشور نه تنها رژیم حاکم در سوریه را با حملات هوایی، بلکه با نیروهای ویژه زمینی نیز کمک می کند.

هدف از سفر این دو وزیر خارجه به روم، شرکت در کنفرانس “گفتمان انجمن مدیترانه”، در مورد امنیت و مهاجرت در منطقه بحیره مدیترانه بود که از جانب وزرات خارجه ایتالیا راه اندازی شده بود.

“الهام” از پاپ

در واتیکان لاوروف با پیترو پارولین، مشاور ارشد پاپ در امور سیاسی که در اصل می توان وی را وزیر خارجه پاپ عنوان کرد ملاقات کرد و کری با خود پاپ فرانسیسکوس دیدار کرد.

پیشرفت در مذاکره امریکا و روسیه بر سر سوریه

بر اساس گزارش وزارات خارجه ایالات متحده امریکا جان کری می خواست با پاپ رهبر کاتولیک های جهان روی مسائل بین المللی و تلاش های صلح، از جمله بحران بشری در سوریه و وضعیت در اوکرایین و ونزولا صحبت کند.

در ادامه آمده است که ایالات متحده حمایت پاپ از مهاجران، اقدامات در قبال تغییرات اقلیمی، محافظت از اقلیت های مذهبی و قومی در مناطق جنگی و راه حل های مسالمت آمیز درگیری ها در سراسر جهان را استقبال می کند. کری بعد از ملاقات با پاپ از طریق تویتر گفته است که او از سخنان پاپ در مورد تحولات اقلیمی و پناهجویان “الهام” گرفته است.

۰۳٫۱۲٫۲۰۱۶

منبع : دویچه ویلی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*