خانه / اقتصاد / پیش بینی افزایش تجارت ایران و افغانستان تا ۴ میلیارد دالر در سال ۹۵

پیش بینی افزایش تجارت ایران و افغانستان تا ۴ میلیارد دالر در سال ۹۵

سئول امور تجاری افغانستان در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با باز شدن سوئیفت و ال سی روابط تجاری ایران و افغانستان بسیار بهتر می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم که سال آینده میزات تجارت دو کشور به ۳.۵ تا ۴ میلیارد دالر برسد.
به گزارش آوا، به نقل از آنا، محمدمهدی جوانمرد قصاب گفت: بر اساس آمار ۱۰ ماه ابتدای سال ۹۴ چیزی حدود ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دالر صادرات از ایران به افغانستان صورت گرفته و همچنین حدود ۱۹ میلیون دالر از افغانستان به ایران کالا وارد شده است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مطلب در بحث افغانستان این است که ایران هیچ مشکلی در روابط مالی و غیره با افغانستان ندارد افزود: برداشته شدن تحریم‌ها باعث شده که هزینه‌های مبادلات تجاری دو کشور کاهش پیدا کند و انتقال دالر و ارزهای خارجی به ایران و یا خروج از آن خیلی کمتر می‌شود.

جوانمرد قصاب در پاسخ به این سوال که برای بالا رفتن تراز تجاری ایران با افغانستان باید چه اقداماتی انجام شود، عنوان کرد: این موضوع بستگی به افغانستان دارد و اگر بحث‌های تثبیت امنیت‌ اقتصادی در افغانستان، سرمایه‌گذاری و کمک‌های خارجی به افغانستان شکل کارآمدتری به خود بگیرند به همان نسبت نیز صادرات ایران افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بزرگان تجارت افغانستان و تجار درجه ۲ کاملاً بازار ایران را می‌شناسند، تاکید کرد: این افراد محصولاتی را که برای صادرات به افغانستان مناسب است از در کارخانه خریداری کرده و به افغانستان صادر می‌کنند.

این مقام مسئول درباره نحوه فعالیت ایرانی‌ها در بازار افغانستان گفت: بحث قیمت مهم‌ترین فاکتور در بحث صادرات محصولات ایرانی به افغانستان است، هر چند ایران اکنون در بحث کیفیت و مسائل صادراتی و خدمات پس از فروش دقت‌های لازم را انجام می‌دهد اما قیمت حرف اول را می‌زند.

منبع آواپرس

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*