خانه / خبرها / آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-10-20 06:32:28Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان،آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، بامداد پنجشنبه به وقت تهران در دانشگاه «نوادا» لاس‌وگاس واقع در ایالت نوادا و به گردانندگی کریس والاس (Chris Wallace) مجری شبکه خبری فاکس نیوز برگزار شد.
موضوعاتی چون دخالت روسیه و پوتین در انتخابات، همکاری با شرکای خارجی و مسئله افشای ایمیل های کلینتون و اظهارات رکیک ترامپ در این مناظره به بحث گذاشته شدند.

در اولین بخش از مناظره دو نامزد در مورد ترکیب قضات دیوان عالی آمریکا صحبت کردند و در حالی که کلینتون گفت از گزینه پیشنهادی اوباما برای پیوستن به هیئت قضات دیوان حمایت می‌کند، ترامپ گفت که فرد دیگری باید جایگزین شود.

ترامپ: ایران برنده بزرگ در عراق خواهد بود

نامزد حزب جمهوریخواه در مناظره سوم با کلینتون با رد دیدگاههای سیاست خارجی کلینتون در منطقه مدعی شد: ایران برنده بزرگ در عراق خواهد بود و این نتیجه تصمیمات اشتباه کلینتون و دولت اوباما است.

البته هر دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا در بخش پاسخگویی به رویکرد سیاست خارجی رئیس جمهوری آینده درباره مسائل عراق و سوریه ،یکدیگر را به پیروی از سیاست اشتباه متهم کردند.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره عملیات آزادسازی موصل و اینکه آیا پس از آزادی موصل نیروهای آمریکا را برای پر کردن خلاء وارد عراق می کنید؟ گفت: ما موصل را داشتیم اما وقتی نیروها را از عراق خارج کردند این شهر را از دست دادیم و اکنون دوباره برای گرفتن موصل می جنگیم. حدود سه ماه پیش اعلام کردند که می خواهند رهبران داعش را بزنند و موصل را هدف حمله قرار دهند ، پس اصل غافل گیری چه شد ؛ همه (رهبران داعش) از آنجا رفتند.

ترامپ با متهم کردن کلینتون به مشارکت در خروج نیروهای آمریکایی از عراق، ادعا کرد: ما درنهایت موصل را خواهیم گرفت اما نبرد موصل بسیار سخت تر و خطرناک تر از چیزی است که تصور می کنند و درنهایت پس از آزادی موصل ایران نامه تشکر برای ما خواهد فرستاد، همانند توافق هسته ای که بسیار به نفع آنها بود، پس از آزادی موصل نیز از ما تشکر خواهند کرد.

وی با تکرار این ادعا که توافق هسته ای احمقانه ترین توافق همه دوران بود که سلاح هسته ای در اختیار ایران خواهد گذاشت گفت: ایران در اینجا نیز یک نامه تشکر دیگر برای ما خواهد فرستاد. سالها پیش گفتم که ایران می خواهد عراق را بگیرد و ما این کار را برای آنها بسیار آسان کردیم . ایران برنده بزرگ در عراق خواهد بود.

کلینتون: نظامیان آمریکایی را به عراق نمی فرستم

در بخش سیاست خارجی از دونامزد ریاست جمهوری این سوال مطرح شد که اگر نیروهای عراقی بتوانند داعش را از موصل و دیگر مناطق عراق خارج کنند آیا برای بازنگشتن داعش به عراق ، به این کشور نیرو اعزام خواهید کرد؟

هیلاری کلینتون در پاسخ ضمن ابراز مسرت از اینکه تلاش هایی از سوی نیروهای عراقی با کمک دیگر گروه های ائتلاف مانند پیشمرگه های کرد و مشاوره نیروهای آمریکایی برای بازپس گیری موصل درجریان است به صراحت اعلام کرد: من از اعزام سربازان آمریکایی به عراق بعنوان نیروهای اشغالگر حمایت نمی کنم. به این دلیل که فکر نمی کنم این امر به نفع آمریکا و کار عاقلانه ای باشد.

کلینتون: از حق حمل سلاح شهروندان حمایت می‌کنیم

ترامپ کلینتون را به مخالفت با متمم دوم قانون اساسی آمریکا که اجازه حمل سلاح را به شهروندان می‌دهد، متهم کرد.کلینتون در پاسخ گفت: «من هم از متمم دوم و حق حمل سلاح حمایت می‌کنم، اما این امر با اعمال محدودیت‌های معقول تناقضی ندارد.»

کلینتون، ترامپ را عروسک خیمه‌شب‌بازی پوتین خواند!

ترامپ در مورد روسیه و پوتین گفت: پوتین همه مراحل را با هوشمندی پشت سر گذاشته است. شما از پوتین خوشتان نمی‌آید چون در سوریه در برابرتان ایستاده است. پوتین از کلینتون و اوباما باهوش‌تر است و روسیه را به پیشرفت هسته‌ای رسانده و بر خاورمیانه غلبه کرده است.

کلینتون ترامپ را عروسک خیمه‌شب‌بازی پوتین خواند و در واکنش ترامپ خطاب به کلینتون گفت: من ابزار دست پوتین نیستم؛ این شمایید که عروسکی در دست روسیه هستید.

ترامپ در واکنش به انعکاس رسوایی‌های اخلاقی‌اش در رسانه های آمریکایی، آن‌ها را به توطئه علیه خود متهم کرد. کلینتون نیز پس از افشای اسناد ویکی لیکس،اقدام خود را اشتباه دانست. موضعی که البته نتوانست رقیب او و منتقدانش را در آمریکا متقاعد کند.

ترامپ: در جریان انتخابات آمریکا تقلب شده چون کلینتون نباید اجازه نامزدی می گرفت

مجری از ترامپ خواست تا در مورد اظهاراتش در خصوص ادعای تقلب در انتخابات آمریکا که پیشتر بارها آن را مطرح کرده بود ،توضیح دهد که وی گفت: از این لحاظ در انتخابات آمریکا تقلب شده زیرا کلینتون به علت جرم های مهمی که مرتکب شده نمی بایست اجازه نامزدی در انتخابات می گرفت.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا نتیجه انتخابات را قبول خواهد کرد، گفت: من نتایج را در زمان خودش بررسی می کنم. اما شاهد مسائل بدی بوده ام ؛ رسانه ها غیرصادق بوده اند و اذهان مردم را مسموم کرده اند.

ترامپ افزود: کلینتون نباید اجازه نامزدی می یافت؛ او جرم های مهمی مرتکب شده است و از این لحاظ گفتم تقلب شده چون کلینتون به علت موضوع ایمیل ها و بسیاری موضوعات دیگر نمی بایست اجازه نامزدی در انتخابات را پیدا می کرد.
کلینتون در واکنش، اظهارات ترامپ را قطع کرد و گفت که وی به دموکراسی اعتقادی ندارد.

ترامپ در ادامه این اظهارات و در پاسخ به اتهام های کلینتون به او مبنی بر پرداخت نکردن مالیات ، خطاب به نامزد دمکرات ها گفت: دوستان و حامیان مالی تو در وال استریت هم مالیات ندادند و تو در سنا باید قانون را اصلاح می کردی اما نکردی.

ترامپ در بخش دیگری از این مناظره گفت: «خانم کلینتون ۲۰ سال است که در همه ابعاد سیاست این کشور حضور داشتی. چرا کارهایی را که می‌گویی تا الان انجام نداده‌ای؟ تنها چیزی که از من بیشتر داری، تجربه است. اما تجربه بد. زمانی که در وزارت خارجه بودی، ۶ میلیارد دلار گم شد. کجا رفت؟ مشخص نیست. باور کن اگر رئیس‌جمهور شوی افتضاح به بار می‌آوری.»

وی کلینتون و باراک اوباما را به دلیل در پیش گرفتن سیاست‌هایی که به خلق داعش منجر شد مورد انتقاد قرار داد و گفت: «نتیجه وزارت خارجه کلینتون این شد که الان داعش در ۳۲ کشور حضور دارد.»

پاسخ ترمپ درباره انتشار رسوایی های اخلاقی منتشر شده

در ادامه کلینتون به بحث ادعاهای مطرح شده علیه ترامپ پرداخت و گفت: «زنانی آمده و آنچه را که ترامپ بر سر آن‌ها آورده اعلام کرده است…ترامپ تصور می‌کند که تحقیر کردن زنان به او بزرگی می‌دهد، به این دلیل هم هست که کرامت آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.»

ترامپ در پاسخ گفت: «از همسرم که اینجاست عذرخواهی می‌کنم، من هیچ‌کدام از این کارهایی را که می‌گویند انجام نداده‌ام. من هیچ‌کدام از این زن‌ها را نمی‌شناسم. تمام این‌ها ساختگی است و احتمالا توسط ستاد کلینتون مدیریت می‌شود.»
زمانی که ترامپ گفت «هیچ‌کس به اندازه من برای زنان احترام قائل نیست»، جمعیت حاضر در سالن شروع به خندیدن کردند.

نامزد حزب جمهوریخواه همچنین رقیب دمکرات خود را با درخواست «آزمایش دوپینگ» به چالش کشاند و او را به استفاده از دارویی هایی که در جریان مناظره ها سرپا نگاهداشته است، متهم کرد.

فجایع حلب ناشی از تصمیمات اشتباه کلینتون است

ترامپ درباره وضعیت شهر حلب سوریه نیز گفت: وضعیت حلب یک کابوس و فاجعه انسانی است اما فجایع حلب ناشی از تصمیمات اشتباه کلینتون است.

ترامپ گفت: اسد بسیار قاطع تر و هوشمندتر از کلینتون و اوباما عمل کرد و اکنون با روسیه و ایران نیز متحد شده است و این درحالی است که ما ایران را با دادن ۱۵۰ میلیارد دلار و ۱٫۷ میلیارد دلار پول نقد بسیار قدرتمند کردیم.

وی افزود: ما از شورشیان حمایت می کنیم اما نمی دانیم شورشیان چه کسانی هستند و اگر اسد را سرنگون می کردیم ممکن بود وضعیتی بدتر ایجاد شود.

ترامپ گفت: البته اکنون دیگر سرنگونی اسد هم ممکن نیست،زیرا اسد روس ها و ایرانی ها را دارد و در نتیجه این سیاست اکنون تنها مشکل آوارگان را ایجاد کرده است؛ اگر کلینتون هیچ کاری نمی کرد اکنون وضع بسیار بهتر بود.

وی افزود: اکنون دهها هزار آواره سوری را وارد آمریکا کرده اند که در بسیاری موارد قطعا متحد داعش هستند و یک اسب تروا هستند و خواهید دید که در سالهای آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

۲۰۱۶ October 20

منبع خبر گزاری میزان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*