خانه / خبرها / نشست کاسا یکهزار در پاریس دایر شد

نشست کاسا یکهزار در پاریس دایر شد

نشست چهار جانبه میان افغانستان، پاکستان، قرقیزستان و تاجیکستان با حضور نمایندگان نهادها و شرکت های تمویل کننده پروژه انتقال برق موسوم به ‘کاسا یک هزار’ در شهر پاریس فرانسه برگزار شد.

به‌گزارش خبرگزاری آسیا، در این نشست از افغانستان علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب در راس هیاتی با حضور نمایندگان وزارت های امور داخله، مالیه و رییس شرکت برق برشنا شرکت کردند.

در این نشست نمایندگان کشورهای تاجیکستان، پاکستان و قرقیزستان و تمویل کنندگان پروژه کاسا ۱۰۰۰ نیز شرکت کرده اند.

در روز نخست این نشست روی امنیت، موارد فنی و تدارکاتی پروژه، بخاطر جلب توجه شرکت های خصوصی و کارهای عملی آن با شماری از شرکت های بزرگ بین المللی مانند زیمنس، ABB، GE، CEEG و TBEA تبادل نظر شد.

وزارت انرژی و آب می‌گوید که این نشست در یک فضای صمیمانه برگزار شد و بخاطر تطبیق به موقع این پروژه فیصله شد تا جلسه بعدی در شهر دوبی امارات متحده عربی دایر شود.

طرح کاسا یک‌هزار برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به افغانستان و بعد به پاکستان منتقل می‌کند.

در چارچوب این طرح ده‌ها کیلومتر خطوط جدید برق در این کشورها ساخته خواهد شد.

هزینه تطبیق کاسا یک‌هزار بیش از یک میلیارد دالر برآورد شده و نیمی از این مبلغ را بانک جهانی تأمین می‌کند.

این طرح که مقدمات آن ۱۰ سال پیش در کنفرانس همکاری­‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) کلید خورد، قرار است تا چهار سال دیگر مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

این نشست در حالی برگزار می شود که هنوز جنجال معترضان تغییر مسیر خط برق پنجصد کیلوولت ترکمنستان از بامیان با دولت وحدت ملی حل نشده است

خبر گزاری آسیا

۲۸٫۰۸٫۲۰۱۶

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*