خانه / خبرها / انتقاد شدید دکتر عبدالله از اشرف غنی

انتقاد شدید دکتر عبدالله از اشرف غنی

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، در مراسم تجلیل ار روز جوان با الفاظ تندی از محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری، انتقاد کرد.

او غیرمستقیم به مشکلات موجود میان خودش و آقای غنی اشاره کرد و گفت در هر حکومتی چه ائتلافی باشد، چه نه، بحث و مذاکره وجود دارد، اما تاکید کرد “کسی که حوصله بحث را ندارد، لیاقت ریاست ندارد، کسی که حوصله شنیدن ندارد.”

آقای عبدالله با اشاره به بخشی از سخنان امروز رئیس جمهوری افغانستان که گفته بود حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین، به او نصیحت کرده که “زمان بی‌حوصلگی‌هایت گذشت”، از آقای غنی خواست به نصیحت آقای کرزی گوش کند (و با حوصله سخنان او را بشنود).

آقای غنی امروز در مراسم دومین سالگرد کشته شدن حشمت خلیل کرزی، این سخنان را گفته بود. حشمت خلیل کرزی، پسر عموی حامد کرزی بود که دو سال پیش در قندهار ترور شد.

حکومت وحدت ملی نتیجه بزرگواری یک شخص به شخص دیگر و خیرات یک نفر به نفر دیگر یا گروهی به گروه دیگر نیست. نتیجه قربانی بود که ما دادیم. این قربانی برای به دست آوردن پستی نبود بلکه به خاطر نجات افغانستان بودعبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله گفت که او نخستین کسی بود که توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی را امضا کرد و از این طریق به ریاست جمهوری محمد اشرف‌غنی مشروعیت داد. او تاکید کرد که پست ریاست اجرایی “تحفه‌ای” به او نبوده است.

او گفت: “حکومت وحدت ملی نتیجه بزرگواری یک شخص به شخص دیگر و خیرات (صدقه) یک نفر به نفر دیگر یا گروهی به گروه دیگر نیست. نتیجه قربانی بود که ما دادیم. این قربانی برای به دست آوردن پستی نبود بلکه به خاطر نجات افغانستان بود.”

حکومت وحدت ملی نزدیک به دو سال پیش، پس از جنجال‌های فراوان بر سر شفافیت انتخابات ریاست جمهوری، در نتیجه توافقنامه‌ امضا شده میان دو نامزد حاضر در دور دوم انتخابات تشکیل شد. بر اساس این توافقنامه، این دو نامزد به عنوان رئیس جمهوری و رئیس اجرایی تعیین شدند.

آقای عبدالله به مشکلاتی در عملی شدن توافقنامه حکومت وحدت ملی در بخش اصلاحات انتخاباتی، توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی و تعیین افراد در پست‌های کلیدی دولتی اشاره کرد و گفت همه باید مسئولانه برخورد کنند.

او با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در افغانستان گفت: “وضع مملکت به این شکل است؛ اما شوق (آرزوی) کلان‌ها (بزرگان) دیگر چیز است انگار برگی از درخت تکان نخورده است.”

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان از تروریسم، کشت و قاچاق مواد مخدر، فقر و بیکاری و مشکلات اقتصادی یاد کرد و گفت حکومت وحدت ملی باید متوجه اولویت‌های کاری‌اش باشد.

وی افزود: “باید تصامیم را با مشورت بگیریم. با تصمیم بدون مشورت تمام حکومت وحدت ملی زیر سوال می‌رود، مردم همین توقع را از ما دارند. اگر موافقتنامه حکومت وحدت ملی به معنای وتوی امر رئیس جمهوری نیست به معنی خودسری هم نیست.”

آقای عبدالله همچنین به تعیین رئیس جدید کمیسیون اصلاحات اداری در افغانستان از سوی رییس جمهور غنی به شدت انتقاد کرد و آن‌را مغایر توافقنامه ایجاد دولت وحدت ملی خواند. او نادر نادری، رییس جدید این نهاد، را بی‌تجربه خواند و از تعیین برخی مقامات دولتی بصورت یک‌جانبه از سوی ریاست جمهوری انتقاد کرد.

او گفت که همکارانش در دوران کارزار انتخابات ریاست جمهوری، اکنون از او به خاطر صبر و سکوت در مقابل بعضی تصمیم‌ها انتقاد می‌کنند. آقای عبدالله افزود که روز شنبه (۱۳ آگست/۲۳ اسد) دیداری با رئیس جمهوری خواهد داشت و درباره تمام این موضوعات با او صحبت خواهد کرد.

او گفت: “امیدوارم عقل سلیم حاکم باشد و درک از واقعیت های افغانستان حاکم باشد. حالا زمانی که کسی را با کلوچه و شیرینی بازی بدهیم یا با حرف بازی بدهیم، گذشته است.”

آقای عبدالله با وجود تمام این چالش‌ها و مشکلات به ادامه کار حکومت وحدت ملی تاکید کرد و گفت این حکومت با نقش اساسی دو رهبر، ادامه خواهد داشت.

عبدالله عبدالله همچنین از آنچه دو ساله بودن عمر دولت وحدت ملی خوانده می‌شود یاد کرد و گفت این حکومت در نتیجه انتخابات به میان آمده و عمر آن پنج سال است.

یک منبع در دفتر ریاست جمهوری افغانستان که نخواست از او نام برده شود، به هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در کابل، گفت علیرغم این سخنان “آقای عبدالله بیشترین هم‌سویی را با رئیس جمهور غنی دارد.”

این منبع افزود که سخنان آقای عبدالله در آستانه برگزاری کنگره حزب جمعیت اسلامی (حزبی که آقای عبدالله به آن تعلق دارد) بیان شده و با توجه به اینکه جمعیت اسلامی، “بیشترین انتقادات” را از آقای عبدالله دارد، این سخنان “بیشتر مصرف داخلی” و حزبی دارد.

یازدهم اگست ۲۰۱۶

منبع : بی بی سی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*