خانه / خبرها / اعدام ۹۷۷ زندانی در ایران طی یکسال گذشته
اعدام 977 زندانی در ایران طی یکسال گذشته

اعدام ۹۷۷ زندانی در ایران طی یکسال گذشته

ملل متحد اعدامهای اخیر در ایران را بی عدالتی خوانده و محکوم میکند . زید رعدالحسین، کمشنر عالی ملل متحد برای حقوق بشر اعدام حدود بیست نفر در این هفته در ایران را یک بی عدالتی جدی عنوان کرد.

او  میگوید که این اعدامها بدنبال اتهامهای جنایی گسترده و مبهم و توهین حق متهم داشتن در یک محاکمۀ عادلانه صورت گرفته‌است.

گزارش‌ها گفتند که اکثریت اعدام شده‌گان دراین هفته در ایران سنی‌های کرد بودند. اما مقامات ایرانی گفتند که این مردان با گروه توحید وجهاد ارتباط داشتند.

سازمان عفوه بین‌المللی اعلام داشت  که رژیم ایران سال گذشته حداقل ۹۷۷ نفر را اعدام کرده‎ است.

سخنگوی کميساريای عالیِ حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه دوم اسفندماه ضمن ابراز نگرانی از اعدامهای اخير در ايران می گويد، طی کمتر از دو ماهی که از سال جديد ميلادی می‌گذرد دست‌کم هشتاد نفر در اين کشور اعدام شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، راوينا شمداسانی، سخنگوی کميساريای عالیِ حقوق بشر سازمان ملل، گفته است:‌ما عميقا از گزارش ها منتشر شده درباره افزايش اعدامها در ايران از آغاز سال جاری ميلادی تاکنون، نگران هستيم.

اين سخنگوی کميساريای عالیِ حقوق بشر سازمان ملل اضافه کرده است: در بيشتر از هفت هفته ۸۰ نفر اعدام شده اند اين در حالی است که براساس منابع موثق و معتبر ۹۵ نفر طی اين مدت اعدام شده اند.

راوينا شمداسانی همچنين گفته است: در سال ۲۰۱۳ دست کم ۵۰۰ نفر در ايران اعدام شده اند که ۵۷ مورد از اين اعدامها در ملاء عام صورت گرفته است، اين در حالی است که احتمال می رود در اين سال ۶۲۵ نفر اعدام شده باشند.

به گزارش سازمان عفو بین الملل در سال ۲۰۱۲ دست کم ۳۱۴ نفر در ایران اعدام شدند.

سخنگوی کميساريای عالیِ حقوق بشر سازمان ملل همچنن از حکومت ایران خواسته است تا فورا اجرای اعدامها را در این کشور متوقف کند.

این مقام سازمان ملل متحد همچینی گفته است، افزایش اعدامها به ویژه اعدام های سیاسی و مربوط به اقلیت های قومی در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ در ایران قابل توجه است.

وی در ادامه از خبر اعدامِ دو شهروند عرب خوزستانی در هفته‌های اخير ابراز نگرانی کرده و گفته است، هادی راشدی و هاشم شعبانی عموری در دادگاه عادلانه‌ای محاکمه نشده‌اند و در طول ۹ ماه بازداشت خود به وکلای مدافع‌شان دسترسی نداشته و‌ برای اعتراف تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.

گزارش ها حاکی است که هاشم شعبانی‌نژاد که از او با نام هاشم شعبانی نیز یاد می‌شود پس از انتقال از زندان کارون اهواز به مکانی نامعلوم، روز پنجم بهمن به همراه معلمی از اهالی رامشیر به نام هادی راشدی، به اتهام «محاربه با خدا» و «فساد فی‌الارض»، اعدام شده اند.

این دو تن در شهریور ماه سال ۹۰ همراه با سه تن دیگر از اهالی رامشیر خوزستان به نام‌های محمدعلی عموری، سید جابر آلبوشوکه، و سید مختار آلبوشوکه بازداشت شده‌ بودند.

۸ اگست ۲۰۱۶

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*