خانه / خبرها / طالبان پرچم داعش را بلند کرده‌اند

طالبان پرچم داعش را بلند کرده‌اند

نمایندگان ولایات شرق و شمال شرق افغانستان از افزایش جنگجویان مربوط به گروه داعش ابراز نگرانی کردند. آن‌ها از حکومت خواستند تا به صورت جدی برای سرکوب این گروه اقدام کند.

نمایندگان ولایات بدخشان، کنر و ننگرهار در جلسه عمومی روز شنبه گفتند که با گذشت هر روز حضور داعش در این ولایات بیشتر می‌شود و در صورتی که نیروهای امنیتی برای نابودی این گروه اقدام نکند، ناامنی‌ها در این ولایت از کنترول خارج خواهد شد.

بدخشان در شمال شرق افغانستان واقع شده و با کشورهای چین و تاجیکستان مرز مشترک دارد. برخی از ولسوالی‌های این ولایت بسیار دورافتاده است، جاده‌های موتر رو ندارد و عملیات علیه گروه‌های شورشی به دلیل دشوارگذر بودن راه‌ها مشکل است.

با ابراز این نگرانی‌ها، عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه از نهادهای امنیتی خواست تا تحرک گروه داعش را در بدخشان از نزدیک زیر نظر داشته باشد: «داعش یک تهدید جدید در کنار طالبان در افغانستان است. نگرانی‌ای که شما نمایندگان در سطح ولایات کنر، بدخشان و ننگرهار دارید، در این راستا رهبری حکومت را مخاطب می‌کنم که اقدامات عملی داشته باشند.»

آقای ابراهیمی از ارگان‌های امنیتی خواست تا عملیات‌های موثرتری را برای مبارزه با تهدید داعش به راه اندازد تا این گروه نتواند مناطق بیشتری به دست آورد: «نیروهای امنیتی عملیات‌های موثری را روی دست گیرد. عملیات‌هایی که نتیجه داشته باشند و در استراتژی در مبارزه با داعش باید ما جدی باشیم.»

حضور تروریستان بین‌المللی

نمایندگان بدخشان گفتند که بیشتر از ۴۰۰ تن از جنگجویان گروه تروریستی “دولت اسلامی” یا داعش، که بیشتر آن‌ها تروریستان چینی، عرب، تاجیکستانی، ازبیکستانی و چچینی هستند، در منطقه خوستک ولسوالی جرم این ولایت تجمع کرده و تصمیم دارند حملات منظمی را در این ولایت انجام دهند.

این نمایندگان گفتند که تروریستان در این منطقه پرچم‌های سفید طالبان را به پرچم سیاه داعش تبدیل کرده و با استفاده از زور، مردم را آزار می‌دهند و پول و غذا جمع‌آوری می‌کنند.

به باور نمایندگان بدخشان، مردم این ولایت طالب و داعش نیستند بلکه بدخشان حالا به میدان تاخت و تاز تروریست های بین‌المللی تبدیل شده است و بیشتر جنگجویان در این ولایت خارجی‌ها هستند. این نمایندگان گفتند که در حال حاضر ولسوالی‌های یمگان، وردوج و بیشتر قسمت‌های جرم در کنترول گروه‌های تروریستی است و حکومت بر این ولسوالی‌ها تسلط ندارد.

ذکریا سودا یک نماینده بدخشان گفت: «امروز زنگ خطر جدی برای مردم شمال و شمال شرق افغانستان به صدا در آمده است. داعش در این مناطق اعلام موجودیت کرده است. وقتی که گره از زور دندان بالا شد، باز کردنش مشکل می‌شود.» آقای سودا تاکید کرد که نیروهای امنیتی باید هرچه زودتر برای نابودی گروه داعش در این ولایت اقدام کند در غیر این صورت اگر این گروه توانایی جنگ‌های رو در رو را پیدا کند و مناطق بیشتری را تصرف نماید، مقابله با آن بسیار دشوار و حتا ناممکن خواهد بود.

مسیر انتقال تروریستان

در همین حال نمایندگان ولایت کنر نیز نسبت به افزایش داعش در ولایات شرقی افغانستان ابراز نگرانی کردند. آن‌ها گفتند که تروریستان خارجی از پاکستان حرکت می‌کنند و با گذشتن از مسیر چترال و راه‌های کوهستانی خودرا به ولایت بدخشان و سایر ولایات شمال شرق می‌رسانند.

صالح محمد صالح یک نماینده کنر گفت: «مسوولان امنیتی باید هرچه زودتر امنیت ولسوالی چپه دره را که با نورستان و پنجشیر هم سرحد است تامین نماید. اگر امنیت این مسیر گرفته نشود تروریستان می‌توانند مستقیما از پاکستان به بدخشان بروند.»

گروه داعش در حال حاضر در ننگرهار و برخی از ولایات دیگر فعالیت دارد. این نخستین‌بار است که نمایندگان بدخشان از تغییر پرچم طالبان به داعش در این ولایت خبر می‌دهند.

نهادهای امنیتی افغانستان گفته‌اند که داعش در ننگرهار با ضربات شدید هوایی و زمینی مواجه شده و دیگر توان رویایی ندارد. اما اگر این گروه در ولسوالی‌های کوهستانی بدخشان هسته گذاری کند، امنیت ولایات شمال و شمال شرق را تهدید می‌کند.

تاریخ ۰۹٫۰۷٫۲۰۱۶

نویسنده حسین سیرت

دویچه ویلی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*