خانه / خبرها / حمایت مالی و نظامی ناتو از افغانستان بعد از سال ۲۰۱۶
حمایت مالی
حمایت مالی

حمایت مالی و نظامی ناتو از افغانستان بعد از سال ۲۰۱۶

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو که در حاشیه نشست وزرای خارجه این سازمان در شهر بروکسل سخن میگفت یک بار دیگر تعهد کرد که این ائتلاف قدرت مند نظامی به همکاری های مالی و نظامی اش از افغانستان بعد از سال ۲۰۱۶ میلادی ادامه خواهد داد.

دبیرکل ناتو در دومین روز نشست وزیران خارجه اعضای ناتو گفت که این سازمان برای تامین امنیت، حقوق بشر و حاکمیت قانون تا سال های دراز افغانستان پشتیببانی خواهد کرد.

مقام های ناتو می گویند که سران این سازمان در نشست وارسال کمک های شان را به افغانستان تایید خواهند کرد.

درهمین حال فرمانده کل نیروهای امریکایی وناتو درافغانستان می گوید که نیروهای امریکایی وایتلاف باید تا پایان سال روان میلادی درافغانستان نباید کاهش یابند.

افغانستان محور گفتگوهای وزیران خارجه ناتو در روز آخر این نشست بود، دبیر کل ناتو از نیروهای دولتی ستایش می کند، اما می افزاید که این کشور هنوزهم با چالش های امنیتی رو به رو است، از همین رو کشورهای ناتو برای ادامه کمک های شان از افغانستان آماده گی دارند.

آقای ستولتنبرگ در این رابطه چنین اظهار داشت:”ما آماده گی هایی مان را برای پشتیبانی دراز مدت از افغانستان در نشست پیشرو در وارسا بازنگری خواهیم کرد تا دریابیم که چی گونه از افغانستان در بخش های سیاسی، نظامی و مالی پشتیبانی کنیم. ما رایزنی میکنیم که پشتیبانی ماموریت قاطع چی گونه پس از سال ۲۰۱۶ ادامه یابد.”

دبیر کل ناتو به حمله های هراس افگنانه در کشورهای عضو این سازمان به ویژه در مرکز ناتو در بروکسل اشاره می کند و می گوید که نیاز است تا برای امنیت این کشورها کشورهایی را که با هراس افگنان درگیر استند، بیشتر کمک کند.

دبیر کل ناتو می گوید که برای تامین امنیت و دست آوردهای مردم سالاری که در سال های اخیر در افغانستان به دست آمده اند، این کشور را پشتیبانی می کند.

وی می افزاید:”ما یکبار دیگر انتظار داریم که بر پشتیبانی دوارمدار سیاسی و عملی مان از افغانستان بار دیگر توافق کنیم.”

ما در افغانستان برای تامین امنیت، حقوق بشر و حاکمیت قانون برای مردم افغانستان باقی خواهیم ماند.

جمعه ۳۱ ثور ۱۳۹۵

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*