خانه / خبرها / پرداخت ۴ میلیون دالر هزینه سالانه حزب اسلامی حکمتیار
حکمتیار
حکمتیار

پرداخت ۴ میلیون دالر هزینه سالانه حزب اسلامی حکمتیار

روزنامه گاردین نوشت که بر اساس یک توافقنامه محرمانه، دولت افغانستان باید سالانه ۴ میلیون دالر به حزب اسلامی حکمتیار بپردازد،۲۰۰۰۰ مهاجر این حزب را از پاکستان بازگرداند و تمام اقدامات جنگی گذشته این حزب را عفو کند.

به گزارش رشد؛ به نقل از «گاردین»، دولت افغانستان در حال نهایی سازی توافقنامه صلح با «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی است و این توافقنامه احتمالا راه را برای بازگشت یکی از بدنام‌ترین چهره‌های تاریخ مدرن افغانستان باز کند.

برخی رسانه‌ها قبلا اعلام کرده بودند که حزب اسلامی ۲۵ شرط را برای پیوستن به مذاکره صلح با دولت افغانستان ارائه کرده است.

بر اساس گزارش «گاردین»، یکی از موارد مهم شروط حزب اسلامی از دولت افغانستان این است که تمام اقدامات نظامی قبلی این حزب از جمله حملات تروریستی نادیده گرفته شوند.

پذیرش این خواسته موجب بوجود آمدن سوالاتی می‌شود که آیا عفو و بخشش می‌تواند باعث برقراری صلح شود یا سیاست‌های افغانستان زهرآگین‌تر خواهد شد.

بر اساس این توافقنامه محرمانه، اشرف‌غنی تمام اقدامات تروریستی گذشته حکمتیار را خواهد بخشید و همچنین پناهگاهی امنی را به او و اعضای جنبش او در افغانستان ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر آن، اشرف غنی باید سالانه برای تامین مخارج محل سکونت، بادیگاردها و وسائل نقلیه مبلغ چهار میلیون دالر را به حزب اسلامی بپردازد.

دولت افغانستان افراد زندانی «توافق‌شده» حزب اسلامی را آزاد خواهد کرد و زمینه بازگشت ۲۰۰۰۰ مهاجر این حزب را از پاکستان فراهم خواهد کرد.

همچنین از آنجایی که دولت افغانستان به خودی خود نمی‌تواند نام حکمتیار را از لیست سیاه بین‌المللی خارج سازد، اما تلاش می‌کند تا از تمام منابع برای انجام آن استفاده کند.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار از حدود یک ماه پیش و پس از آن که گروه طالبان به صورت رسمی اعلام کرد تا زمان حضور نیروهای خارجی به مذاکرات صلح نمی‌پیوندد، تمایل خود را برای پیوستن به این مذاکرات اعلام کرد.

با این حال برخی کارشناسان می‌گویند با توجه و بررسی سطح قدرت نظامی و سیاسی حزب اسلامی پیوستن یا نپیوستن این گروه به مذاکرات صلح افغانستان، نمی‌تواند تأثیر بسزایی در این روند داشته باشد.

خبر گزاری رشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*