خانه / خبرها / توافق افغانستان و روسیه برای ایجاد کمیته مشترک مبارزه با تروریسم
توافق افغانستان و روسیه
توافق افغانستان و روسیه

توافق افغانستان و روسیه برای ایجاد کمیته مشترک مبارزه با تروریسم

مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان و روسیه روی ایجاد یک کمیته برای مبارزه با تروریزم بین‌المللی به توافق رسیدند.

بر اساس گزارش‌ها، «معصوم ستانکزی» سرپرست وزارت دفاع ملی در دیدار روز چهارشنبه با «سرگی شویگو» وزیر دفاع روسیه همچنان درباره آموزش نظامیان افغان در آن کشور گفتگو کرده است.
در این نشست، «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان هم شرکت داشت و گفت، کشورهای غربی بدون همکاری روسیه، چین و ایران نمی‌توانند به اهداف شان در افغانستان دست یابند.
روسیه و افغانستان توافق کرده‌اند تا یک کمیته را برای همکاری‌های تخنیکی نظامی ایجاد کنند و در نتیجه تلاش‌ها برای مبارزه بین‌المللی با تروریزم افزایش یابد.
این توافق در جریان سفر «محمد معصوم ستانکزی» سرپرست وزارت دفاع به مسکو حاصل شد.
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع گفت، در دیدار های آقای ستانکزی، مسایل همکاری‌های نظامی روسیه با افغانستان مطرح می‌شود: «وزیر دفاع ملی به یک دعوت رسمی به مسکو رفته است. وی آنجا در مورد مسایلی که در امور دفاعی برای دو کشور نیاز است، گفتگو می‌کند و در آن بخش‌هایی که روسیه می‌تواند با ما همکاری کند، در مورد آن هم گفتگو خواهد کرد».
سرپرست وزارت دفاع افغانستان در حاشیه پنجمین کنفرانس بین المللی امنیتی در مسکو با سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه هم دیدار کرد.
آقای ستانکزی پس از این ملاقات به رسانه‌ها گفت، با جانب روسیه درباره افزایش تعداد نظامیان افغان در آن کشور جهت آموزش‌های نظامی، همکاری‌ها و مبادله معلومات استخباراتی و همچنان تشکیل کمیته مشترک همکاری‌های تخنیکی نظامی گفتگو کرده است.
به گفته وزارت دفاع افغانستان، سالانه از سی تا چهل تن از محصلان افغان، در بخش نظامی در روسیه آموزش می‌بینند.
در پنجمین کنفرانس بین المللی امنیتی در مسکو، بیش از پانصد تن از نظامیان و سیاستمداران کشورهای مختلف شرکت داشتند و از جانب افغانستان، علاوه بر سرپرست وزارت دفاع، رئیس جمهور پیشین حامد کرزی نیز اشتراک کرد.
آقای کرزی در روز نخست این کنفرانس گفت، در افغانستان هنگامی امنیت برقرار می‌شود که کشورهای منطقه به صورت مشترک تلاش کنند: «ایالات متحده امریکا و متحدانش اهداف‌شان‌ را در افغانستان با در نظر داشت وضعیت فعلی، بدون کمک روسیه، بدون کمک چین و بدون همکاری هند و ایران به دست آورده نمی‌توانند. ما می‌خواهیم که پاکستان در این مبارزه مخلصانه همراه شود، آن وقت بدون شک خواهیم دید که افغانستان با ثبات می‌شود، پاکستان با ثبات می‌شود و منطقه مصون می‌ماند».
کنفرانس امنیتی مسکو برای دو روز برگزاری می‌شود که امروز هم ادامه خواهد یافت.
سرپرست وزارت دفاع افغانستان در دیدار با وزیر دفاع روسیه روی این هم صحبت کرده که چگونه کابل و مسکو تلاش‌های
خود را بر ضد تروریزم بین المللی بیشتر سازند.
به گزارش خبرگزاری انترفکس روسیه، «محمد معصوم ستانکزی» گفته دیدارش با «سرگی شویگو» خیلی با اهمیت بوده و نقطه مشترک میان هر دو جانب همین بود که روسیه گفت، بی ثباتی افغانستان، تهدید برای تمامی منطقه است.

پایگاه خبری پیام آفتاب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*