خانه / اجتماع / دوستداران میهن / دختری که در پی آرزوی پدر پرواز کرد

دختری که در پی آرزوی پدر پرواز کرد

تنها زن پیلوت طیاره های بال ثابت بعد از رژیم طالبان فقط ۱۸ سال داشت که به مکتب هوایی پیوست. او حالا یکی از پیلوت های ورزیده افغانستان است. چه چیز باعث شد که در شرایط دشوار افغانستان او پیلوت شود؟

هنوز هم برایش آسان نیست که همپای همکاران مردش به پیش برود، اما نهایت تلاشش را می کند. او نه تنها در این شرایط از مردان پیلوت عقب نمانده، بلکه از آنان چند قدمی پیشتر هم رفته است.

کپتان نیلوفر رحمانی حالا می تواند با طیاره های بال ثابت و چرخ بال پرواز کند. او دو سال آموزش های فشرده را به سبک ناتو به پیش برده و اکنون “تورن” قوای هوایی اردوی ملی افغانستان است.

وی زمانی شوق حرفه پیلوتی را پیدا کرد که کودکی بیش نبود. نیلوفر از اشتیاق پدرش به پیلوت شدن زیاد شنید، اما پدرش هیچ وقت موفق نشد پیلوت شود.

از آنجایی که نیلوفر دوست داشت پدرش به آرزوی خود برسد، وقتی بزرگ شد تصمیم گرفت خودش پیلوت شود؛ اما چنین تصمیمی در جامعه بسته افغانستان کار آسانی نبود. نیلوفر می گوید: «خودم هم از پرواز بسیار خوشم می آمد، همیشه وقت که یک پرنده را در هوا می دیدم، با خودم می گفتم: کاش من هم مثل اینها بال پیدا کنم و بتوانم پرواز کنم».

Afghanistan Armee-Pilotin Niloofar Rahmaniنیلوفر می گوید وقتی پرنده ها را می دید، آروز می کرد مثل آنان پرواز کند.

نیلوفر وقتی در ۱۸ سالگی به دنبال دانشگاه هوایی می گشت تا ثبت نام کند، اما چنین دانشگاهی در افغانستان وجود نداشت. تا این که اطلاع یافت که زنان می توانند به دوره های آموزشی پیلوتی در قوای هوایی ثبت نام کنند و از نیروهای ناتو پرواز بیاموزند.

وی می گوید وقتی ثبت نام کرد و وارد مکتب هوایی در والسوالی شیندند هرات شد، مشکلات زیادی به سراغش آمد؛ اما خانواده اش از وی حمایت کرد: «برای مردم ما بسیار جالب بود. آنها می گفتند این کار دشوار و مردانه است و خانم ها نمی توانند پیش ببرند. خیلی حرف می شنیدم. تلاش می کردند من را با دلسرد کنند تا وظیفه را ترک کنم، اما هیچ کدام شان مانع راهم نشد».

مدال شجاعت برای پیلوت زیبا

زنان شاغل در جامعه افغانستان با مشکلات زیادی روبرو می شوند. علاوه بر محدودیت های اجتماعی، شورشیان طالبان نیز زنان را حتی از رفتن به مکتب مانع می شوند و تاکنون شمار زیادی از آنان را به قتل رسانده اند.

کپتان نیلوفر می گوید در این پنج سالی که مشغول خدمت در قوای هوایی افغانستان است، تهدیدهای متعددی از جانب شورشیان طالبان دریافت کرده و حتی خانواده اش نیز به خاطر وی به خطر افتاده اند؛ اما این پیلوت جوان مصمم است که به کارش ادامه دهد.

او تاکنون چندن تقدیرنامه و مدال دریافت کرده است. مدال هایی از جانب کشورهای مختلف عضو ناتو و وزارتخانه های مختلف کشور خودش. در آغاز سال روان میلادی نیز وی “جایزه زن شجاع جهان” را از وزارت خارجه امریکا دریافت کرد. به تازگی مجله “بیلد” آلمان نیز وی را زیباترین پیلوت زن در جهان معرفی کرد.

دوچویله المان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*