خانه / خانواده / جوانان / یک جوان مجسمه شاه امان ‌الله را از آهن ساخت

یک جوان مجسمه شاه امان ‌الله را از آهن ساخت

یک جوان مجسمه شاه امان‌الله را از آهن ساخت

کابل/۲۹اسد/فرهنگستان
 عمر خاموش با کارگیری از
۱۵۰ هزار نت وسایل نقلیه مجسمه‌یی را ساخته است که چهار متر بلندی و سه متر عرض دارد.
این جوان هدف ساختن این مجسمه را به تصویر کشیدن قهرمانی امان الله خان و به میان آمدن همبستگی میان مردم افغانستان گفته‌است.

عمرخاموش مجسمه ساز جوان می‌گوید که اگر این مجسمه درست نگهداری شود، می تواند تا بیش از دو صد سال ماندگارباشد.
ساخت این مجسمه آهنی امان الله خان با ارتفاع چهار متر چهار ماه را در بر گرفت و ترکیبی از آهن پاره هایی است که برای ابزارهای نقلیه چون موترها استفاده می شود.
آقای خاموش گفت: «اشخاصی را که ما از دست دادیم بخاطر استقلال و با همین مشکلاتی که دیدیم به دست آوردیم هر نت دلالت به همان اشخاص می کند.»
این مجسمه ساز و همکارانش در تلاش اند تا با ابزارهایی که گمان می‌رود دیگر قابل استفاده نیستند مجسمه بسازند.
آقای خاموش افزود: «این شرایط جنگی، با مشکلاتی که استند بعدها که صلح می‌آروند امیداورم که صلح را بتوانند بیآورند، در صورتی‌که صلح آمد نسل های بعدی بدانند که در این همه مشکلات هم هنرمندان می‌خواستند کار کنند.»
منصور گرافیک دیزاینر می‌گوید که اثرهای خلق شده، چه نقاشی یا مجسمه نتیجه تلاش های شبانه روزی یک هنرمند است و باید ارزش داده شود.
این هنرمندان می‌گویند با آنکه انتظار میرود  ادامه خشونت ها و جنگ  اثرهای هنری را نابود کند اما می خواهند که با ساختن و خلق کردن اثرهای هنری تازه برای حفاظت از ارزش این هنر ها مبارزه کنند.

عمر خاموش مجسمه ساز جوان می‌خواهد که این مجسمه‌اش در نزدیکی قصر دارالامان نصب شود.
خاموش، در کنار مجسمه امان الله خان مجسمه یک کودک را از همین آهن پاره ها در پیوند به قربانی شدن زنان و کودکان در حمله به شفاخانه صد بستر دشت برچی ساخته است و بیشتر از پانزده سال می شود کارهای هنری می کند.

خبرنگار فرهنگستان ازکابل
سمیع صدیقی

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*