خانه / فرهنگ و هنر / فرهنگ / یادبود از امیران تاریخی ترک در کابل

یادبود از امیران تاریخی ترک در کابل

سفارت ازبیکستان در کابل با برگزاری یک برنامه فرهنگی از امیر تیمور کورگانی، امیر علی‌شیر نوایی و ظهیرالدین‌محمد بابر تجلیل به عمل آورد.
در این برنامه فرهنگی شماری از فرهنگیان و شاعران ترک‌زبان و ازبیک‌تبار اشتراک کرده بودند.
هدف از این برنامه تجلیل ویادبود از شخصیت‌های تاریخی و فرهنگی و اثرگذار در عرصه دولت‌داری عنوان شده است.
یادگار خواجه شادمانوف سفیر  ازبیکستان در کابل در این مراسم، دلیل تجلیل از این شخصیت‌های تاریخی را کارکردهای بزرگ آن‌ها دانست و گفت: «این سه شخصیت یعنی امیر تیمور، علی‌ شیر نوایی و ظهیرالدین محمد بابر را اهل علم و فرهنگ در جهان کسی نیست که نشناسد. چونکه این‌ها با قلم و ایجادیات خود و همچنان در بخش دولت‌داری میراث‌های ماندگاری را بجا گذاشته‌اند.»
محبوب‌الله توران فعال فرهنگی گفت: «برگزاری این گونه محفل‌ها سبب می‌شود که جوانان به خصوص ازبیک‌های که در داخل افغانستان زندگی می‌کنند از هویت و فرهنگ خود با خبر شوند و خیلی تاثیر گذار است.»
انعام‌الله فروتن فعال فرهنگی دیگر گفت: «از کارکردهای اجدادهای خود که همچو امیرعلی شیر نوایی و امیر صاحب قران است که هر کدامش در عصرهای شان کارنامه‌های درخشانی داشته‌اند.»
در این برنامه شماری از جوانانی که در فعالیت‌های فرهنگی نقش داشتند و اثرهای ادبی را نیز خلق کرده‌اند از سوی سفارت ازبیکستان تقدیر شدند.

این نخستین‌بار است که از امیران ترک از سوی سفارت ازبیکستان در پایتخت افغانستان تجلیل به عمل می‌آید. پیش از این همه‌ساله سالگرد تولد امیر علی‌شیر نوایی از سوی دولت غنی تجلیل می‌گردید.
خبرنگار فرهنگستان
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*