خانه / خانواده / اطفال / کارزار واکسین فلج کودکان در افغانستان به‌ زودی آغاز می‌شود

کارزار واکسین فلج کودکان در افغانستان به‌ زودی آغاز می‌شود

کابل/۲۷میزان/فرهنگستان
مسوولان صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد می‌گویند که امارت اسلامی از کارزار سراسری واکسیناسیون فلج کودکان که قرار است در هشتم ماه نوامبر آغاز شود، پشتیبانی کرده است.
این نهاد افزوده است که طالبان متعهد اند که به کارمندان زن اجازه‌ی فعالیت در این کارزار را می‌دهند و امنیت تیم‌های آنان را تامین می‌کنند.
این برنامه که قرار است ده میلیون کودک را زیر پوشش قرار دهد، پس از سه سال بار دیگر در سراسر کشور آغاز می‌شود.
سلام الجنبی، مسوول مطبوعاتی دفتر صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد، گفته است: «یونیسف و سازمان جهانی بهداشت از رهبری طالبان برای پشتیبانی از آغاز دوباره کارزار خانه به خانه واکسیناسیون پولیو در سراسر افغانستان ستایش می‌کنند. این کار در یک زمان حساس انجام می شود. امیدواریم میلیون‌ها طفل از جمله بیش از سه میلیون تن که پیش از این به واکسین دسترسی نداشتند، اکنون دسترسی پیدا کنند.»
در همین حال، امارت اسلامی تعهد کرده است که امنیت بانوانی را که در این کارزار فعالیت می‌کنند، تامین کند.
گلاخان ایوب، مسوول برنامه‌ی معافیت کتلوی وزارت صحت عامه گفت: «امارت اسلامی افغانستان نه تنها به تطبیق واکسین پولیو در سراسر کشور اجازه می‌دهد بلکه حمایت کامل خود را برای تطبیق موفقانه‌ی این پروگرام اعلام می‌دارد.»
قرار است واکسیناسیون فلج کودکان از اوایل ماه نوامبر سال روان میلادی یعنی تا کمتر از سه دیگر هفته آغاز شود.
احمد جواد فردین، متخصص امراض داخله گفت: «متاسفانه افغانستان هنوز هم شامل کشورهایی است که بیماری پولیو این‌جا ریشه‌کن نشده، یگانه راه حل و نجات کودکان ما از شر این ویروس، تنها واکسین پولیو است.»
سال گذشته میلادی بیش از سه میلیون کودک از روند تطبیق واکسیناسیون فلج کودکان به علت چالش‌های امنیتی به دور مانده بودند و یک رویداد مثبت بیماری فلج کودکان در آن سال به ثبت رسیده بود.
افغانستان در کنار پاکستان و نایجریا، یکی از سه کشور جهان است که در آن‌ها بیماری فلج کودکان هنوز ریشه‌کن نشده است.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*