خانه / خبرها / دریچه ویژه / چهار شهر بزرگ افغانستان گواه انفجار های مرگ‌بار

چهار شهر بزرگ افغانستان گواه انفجار های مرگ‌بار

کابل/۱ثور/فرهنگستان
در پی وقوع چهار انفجار در شهرهای کابل، مزار شریف، ولایت (استان) ننگرهار و کندز، دست‌کم ۵۸ تن به‌شمول نیروهای طالبان کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.
منابع محلی در شهر مزار گفته‌اند؛  امروز (پنج‌شنبه، ۱ ثور)، نمازگزاران مسجد «سه‌ دکان» شعیان، در نزدیکی «روضه امام علی»، در مرکز شهر هدف انفجار قرار گرفته‌اند.
والی طالبان در بلخ وقوع این انفجار را تایید کرده است،
روزنامه‌های افغانستان به نقل از منابع شان نگاشته است، در این انفجار بیش از ۵۰ تن کشته شدند و تا کنون بیش از ۸۰ زخمی در بیمارستان حوزوی شهر مزار انتقال یافته‌اند.
غوث الدین انوری، رئیس این بیمارستان به برخی رسانه‌ها گفته است، تا کنون ۵ کشته و ۶۵زخمی از انفجار مسجد سه دکان به این بیمارستان منتقل شده‌اند.
شاهدان عینی گفته‌اند، این انفجار زمانی به‌وقوع پیوست که نمازگزاران در حال وارد شدن به مسجد بودند.
در ویدیوهایی که در رسانه‌های اجتماعی نشر شده نیز پیکر خون آلود چندین نمازگزار در داخل مسجد دیده می‌شود.
گروه «داعش» با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله به نمازگزاران مسجد شیعیان در مزار شریف را بر عهده گرفت. در بیانیه آمده است که در این حمله دست‌کم ۱۰۰ نفر کشته و مجروح شده‌اند.
هم‌زمان منابع محلی از ولایت کندز خبر داده‌اند، ظهر ام‌روز یک انفجار در منطقه «سر دوره» در مرکز این ولایت به‌وقوع پیوسته است.
قاری عبیدالله عابدی، سخنگوی فرمانده امنیت طالبان در کندز گفته است، در این انفجار دست‌کم ۴ تن کشته و ۱۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.
به گفته منابع، در این انفجار یک خودرو «موتر» حامل کارمندان فرودگاه «میدان هوایی» کندز مورد حمله قرار گرفته است.
از سویی دیگر مقامات محلی طالبان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان گفته‌اند، صبح امروز، ۴ سرباز این گروه در انفجار مین (ماین) کنار جاده، در ولسوالی (شهرستان) خوگیانی این ولایت کشته‌ و یک تن دیگر آنها زخمی شده است.
قاری صلاح‌الدین، ولسوال طالبان در خوگیانی ننگرهار گفته است، یک خوردی نظامی این گروه در منطقه‌ی «بره خواران» این ولسوالی با مین کنار جاده برخورد کرده است.
هم‌زمان یک انفجار دیگر در منطقه چهار راهی قنبر، در ناحیه ۵ شهر کابل ‌به‌وقوع پیوست.
وزارت داخله طالبان گفته است این انفجار ناشی از مین (ماین) جاسازی شده در داخل گلدان بوده است و دو کودک به‌ صورت سطحی زخمی شده‌اند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*