خانه / خبرها / چشم طمع آمریکا به ذخایر معدنی افغانستان

چشم طمع آمریکا به ذخایر معدنی افغانستان

چشم طمع آمریکا به ذخایر معدنی افغانستان:
در حالیکه آمریکا بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار در جنگ افغانستان هزینه کرده و ترامپ امیدوار است تا هزینه‌های جنگ در افغانستان را با بهره‌برداری از منابع معدنی غنی این کشور جبران کند اما کشورهای دیگری مانند چین، روسیه و آلمان نیز به این درآمد چشم دوخته‌اند.
به گزارش وب سایت “سی. ان. بی. سی-CNBC”، از آغاز حضور نظامی آمریکا در افغانستان از سال ۲۰۰۱، واشنگتن حدود ۷۱۴ میلیارد دلار را هزینه جنگ و بازسازی افغانستان کرده است.-
بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان با اعلام این ارقام اظهار داشت که ماهانه حدود ۳.۹ میلیارد دلار برای جنگ افغانستان هزینه شده است.
ترامپ پیش از این نیز علاقه خود را برای بهره‌برداری از منابع عظیم معدنی این کشور نشان داده و از آن به عنوان ابزاری برای ایجاد ثبات در افغانستان یاد کرده است.
از این رو کاخ سفید در نظر دارد تا نماینده‌ای را به افغانستان اعزام کند تا بهره‌برداری از این منابع را بررسی کند.
جاوید فیصل سخنگوی رئیس اجراییه به “سی. ان. بی. سی-CNBC” گفت: از آنجایی که حضور آمریکا در افغانستان بیشتر از جنبه نظامی دیده میشود، بهره‌برداری از فرصت‌های دیگر شرایط برد-برد و استراتژیک را فراهم میکند.
به گزارش نیویورک تایمز، ‘استفن فینبرگ’ مالک شرکت امنیتی-نظامی “داینا کورپ-DynCorp” بطور غیررسمی به ترامپ درباره افغانستان مشاوره میدهد و سربازان اجیر این شرکت ممکن است نقش محافظت از عملیات بهره‌برداری این منابع را ایفا کنند.
نماینده شرکت داینا کورپ گفت: انتظار نداریم که نقش حمایت از پروژه‌های تجارتی را در افغانستان به عهده داشته باشیم، اما همچنان به همکاری خود با دولت آمریکا ادامه خواهیم داد.
داینا کورپ از سال ۲۰۰۳ در افغانستان به فعالیت آغاز کرده و در این سال‌ها نقش ایفای خدمات در زمینه هوایی، تدارکاتی، آموزش و اطلاعاتی را بر عهده داشته است.
با این حال ترامپ در حالی بهره‌برداری از منابع معدنی افغانستان را بررسی میکند که دیگر کشورها هم اکنون در این باره اقدام کرده‌اند.
شمال افغانستان منابع غنی گازی دارد و سال‌هاست نظر روسیه را به خود جلب کرده است.
در زمان حمله شوروی به افغانستان، روسیه نیز در تلاش برای استفاده از منابع گازی افغانستان بود اما پس از کنترل کشور توسط طالبان تلاش‌های خود را نیمه کاره رها کرد.
از سوی دیگر نیز اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان ماه گذشته با ‘فرانک والتر اشتاین مایر’ درباره منابع لیتیوم در هلمند و استفاده آن توسط شرکت‌های موترسازی آلمانی گفتگو کرد.
چین نیز برای بهره‌برداری از منابع کشور همسایه خود پیش دستی کرده است.
در ماه فبروری رسانه‌ها گزارش دادند که شرکت چینی در نظر دارد معدن مس افغانستان به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار را استخراج کند.
گفتنی است که در سال ۲۰۰۷ کمپانی چینی جواز استخراج این معدن را با پرداخت سه میلیارد دلار بدست آورد اما به دلیل کشف شهر باستانی بودایی‌‌ها در محل این معدن، استخراج آن متوقف شد.
قدمت این شهر باستانی به ۵۰۰۰ سال پیش میرسد و دقیقا در مکان دومین معدن بزرگ مس جهان قرار دارد.

خواجه میر احمد

فرهنگستان

۲۲ اگست ۲۰۱۷

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*