خانه / اجتماع / بحران مهاجرت / پایان مهلت پاکستان به اخراج مهاجران افغانستان

پایان مهلت پاکستان به اخراج مهاجران افغانستان

هم‌زمان با رسیدن آخرین مهلت پاکستان به اخراج مهاجران افغانستان، شماری از مهاجران افغانستان در پاکستان می‌گویند که آغاز دور دوم اخراج مهاجران افغان از پاکستان و تجربه تلخ دور اول اخراج، آنان را نگران آینده ساخته است.
مهاجران می‌افزایند که همه کاروبار شان در پاکستان است و از حکومت پاکستان می‌خواهند تا برای شان فرصت بیش‌تر بدهد.

عتیق‌الله منصور مهاجر افغان در پاکستان گفت: «خوف و هراس در بین مهاجران افغان از حد زیاده بوده و یک تعداد کثیری که دارای اسناد قانونی ای‌سی‌سی و پی‌اوآر بودن بخاطر که خاطره خوبی از دور اول نداشتن، آن‌ها آماده هستند که داوطلبانه به کشور خود سفر کنند.»

از سویی هم، برخی نمایندگان و فعالان عرصه حقوق مهاجران، اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان را خلاف تمامی میثاق‌های بین‌المللی می‌خوانند.

دیبا نیکزاد فعال مدنی گفت: «ما مردمی که در این‌جا مهاجر هستیم خیلی نگران و ناراحت هستیم از وضعیتی که قرار است فردا شروع شود. ما از دولت پاکستان و سازمان ملل خواهان این هستیم تا کسانی که کیس دارند به کیس‌های شان رسیدگی شود.»

آصفه ستانکزی فعال عرصه حقوق مهاجران گفت: «لازم است مسوولین نظام حاکم در قدرت در افغانستان و سازمان‌های بین‌المللی با رایزنی‌های مربوطه، برای جلوگیری از اخراج مهاجرین گام‌های عملی بردارند.»

با این حال، قونسل‌گری طالبان در شهر کراچی پاکستان از دولت این کشور می‌خواهد مهاجرانی که اسناد قانونی دارند را اخراج نکند.
عبدالجبار تخاری قونسل طالبان در شهر کراچی پاکستان گفت: «خواست ما از حکومت پاکستان همین است که افغان‌های که حامل کارت ای‌سی‌سی و پی‌اوآر است، آن‌ها را بگذارد که به پاکستان به آرامی زندگی کنند. اگر تصمیم حکومت پاکستان بر بیرون کردن آن‌ها است، برای آن‌ها یک مدتی تعیین شود.»
این درحالی‌است که در مرحله نخست اخراج مهاجران افغان از پاکستان، نزدیک به ۶۰۰ هزار مهاجر افغان از این کشور اخراج شدند.
خبرنگار فرهنگستان
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*