خانه / خبرها / هلیکوپتر ها تندروان داعش را به افغانستان انتقال میدهند

هلیکوپتر ها تندروان داعش را به افغانستان انتقال میدهند

کابلوف: هلیکوپتر ها تندروان داعش را به افغانستان انتقال میدهند !

نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان ادعا کرده است که گویا هلیکوپتر های “بدون نشان وعلامت” تندروان گروه داعش را که “با تجهیزات نظامی غربی مجهز اند” به افغانستان انتقال می دهد.
ضمیر کابلوف، نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان، همچنان گفته است که در حدود ۱۰ هزار تندرو گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان حضور دارند و شمار آنان در این کشور جنگ زده رو به افزایش است.
خبرگزاری”رشیا تودی-RT” به نقل از ضمیر کابلوف نوشته اند که شکست داعش در عراق و سوریه موجب شده تا تندروان این گروه به افغانستان سرازیر شوند.
نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان همچنین ادعا کرد که اوضاع در ولایات جوزجان و سرپل به صورت خاص نگران کننده است، زیرا مردم محل جنگجویان الجزایری و فرانسوی را در میان تندوران داعش مشاهده کرده اند.
اظهارات ضمیر کابلوف در حالی بیان شده است که مسکو از حضور تندروان داعش در افغانستان نگرانی دارد،به خصوص حضور تندروان داعش در ولایات شمالی افغانستان که هم سرحد تاجکستان است.
ضمیر کابلوف همچنان گفته است که مسکو مکرراً این موضوع را با سازمان ملل متحد و ناتو مطرح کرده است، اما تا حال “پاسخ واضح” دریافت نکرده است.
ضمیر کابلوف گفت “به صورت معمول از شرکای ناتو که کنترول فضای هوایی افغانستان را در کنترول دارند، در مورد پرسیده ایم، اما تا حال پاسخ معقول دریافت نکرده ایم.”
این مقام روسی همچنین گفت که گروه های دهشت افگن مانند داعش تلاش دارند تا مناطق جنوبی روسیه و شرکای آسیای میانۀ مسکو را تحت تاثیر قرار بدهند.
اما در عین حال، ماموریت حمایت قاطع مستقر در افغانستان که اکثر قوای آن متشکل ازنیرو های امریکایی است، مسکو را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده اند. روسیه ادعای مقامات امریکایی را رد کرده، اما تایید کرده است که با گروه طالبان در تماس است–آنهم به خاطر جنگ در برابر داعش.
ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه گفت:- “غرب همیشه تلاش کرده است، که روسیه را متهم به پشتیبانی طالبان کند و ما هم پاسخ دقیق به آنها داده ایم. در همین حال آنها هیچ مدرکی دال بر پشتیبانی ما از طالبان را ارائه نمیکنند، به خاطر که این کار وجود ندارد”.
در همین حال، مقامات افغانستان نگرانی حضور گستردۀ داعش در کشور را تا اندازۀ رد میکنند.
تندروان داعش برای اولین بار در اوایل ۲۰۱۵ فعالیت های خود را در شرق افغانستان آغاز کردند و به گفتۀ نظامیان ایالات متحده، در یک زمان، شمار تندروان این گروه در افغانستان به ۳۰۰۰ تخمین شده بود.
مقامات حکومت افغانستان تا حال در مورد ادعای روسیه مبنی بر اینکه هلیکوپتر های “بدون نشان وعلامت” تندروان گروه داعش را که “با تجهیزات نظامی غربی مجهز اند” به افغانستان انتقال میدهد” چیزی بیان نکرده اند.

خواجه میر احمد

فرهنگستان

۲۳٫۱۲٫۲۰۱۷

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*