Farhangistan
خانه / خانواده / اطفال / هلال احمر: درمان کودکان ابتلا به سوراخ قلب متوقف است

هلال احمر: درمان کودکان ابتلا به سوراخ قلب متوقف است

کابل/۲۸قوس/فرهنگستان
مسوولان اداره هلال احمر از توقف روند انتقال و درمان کودکان سواخ قلب به خارج از افغانستان از چهار ماه به این سو خبر داده است.
آنان علت توقف این روند را نبود بودجه و نبود همکاری کشور های کمک‌کننده گفته‌اند.
به گفته مسوولان اداره هلال احمر، بیش از ۱۰۰۰ بیمار سوراخ قلب در سال جاری میلادی ثبت شده اند و شمار این بیماران در حال افزایش است.
نور آقا صاحب‌زاده، سخنگوی هلال احمر افغانی گفت: «این بدلیل وضعیت اقتصادی است، جمعیت سره میاشت در گذشته در این بخش خیلی فعال بود، برخی کشور ها به جمعیت سره میاشت کمک می‌کردند اما حالا نمی‌کنند.»
ظاهر، ۱۲ ساله، به بیماری سوراخ قلب مبتلا است. پدر ظاهر می‌گوید با پول قرض او را از ولایت بلخ برای ثبت نام در روند درمان به دفتر هلال احمر افغانی آوره است.
عبدالمحمد، پدر محمد ظاهر گفت: «چهل روزه بود که فهمیدیم او سوراخ فلب دارد، توان نداشتیم که وی را درمان کنیم.»
از سوی هم، مسوولان اداره هلال احمر می‌افزایند که تنها بیست کودک در چهار ماه گذشته در داخل کشور و ۵۵۷ کودک بیمار سوراخ قلب قبل از سقوط حکومت پیشین درمان شدند.
بر بنیاد آمارها، روزانه هشت الی نُه کودک بیمار سوراخ قلب به اداره هلال احمر مراجعه می‌کنند و از بیست کودک بیمار، یک تن آنان بنابر چالش‌های موجود جان می‌دهند.
محمد رفیع حمیدی، متخصص جراحی قلب اطفال و کهن سالان گفت: «مریض های که تشخیص داده می‌شوند که به سوراخ قلب مبتلا استند، باید به زودترین فرصت تداوی ویا عملیات شوند.»
بربنیاد آمار های رسمی اداره هلال احمر، شش هزار کودک بیمار دارای سوراخ قلب در انتظار درمان بسر می‌برند، این در حالی‌ست که این اداره از سال ۲۰۰۸ تاکنون، سیزده هزار طفل بیمار را درمان کرده اند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*