Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / هشدار کمیته بین المللی نجات از آینده‌ی تاریک بازگشت کنندگان اجباری در افغانستان

هشدار کمیته بین المللی نجات از آینده‌ی تاریک بازگشت کنندگان اجباری در افغانستان

کمیته بین‌المللی نجات هشدار داده است که نیم‌میلیون شهروند افغانستان که به‌گونه‌ی اجباری از پاکستان اخراج شده با آینده‌ی تاریک مواجه‌اند.

این کمیته دیروز با رسانه‌هاگفته است که افغانستان در حال حاضر میزبان بیش از شش میلیون آواره‌ی داخلی است که فشار زیادی را بر اقتصاد شکننده و زیرساخت‌های محدود این کشور وارد می‌کند.

با این حال کمیته بین‌المللی نجات گفته است که همزمان با افزایش سرسام‌آور نیازهای بشردوستانه و ناامنی غذایی، افغانستان از تیتر خبرها به حاشیه رفته است و خطر تبدیل‌شدن این کشور به یک بحران فراموش‌شده وجود دارد.

پاکستان در ماه اکتبر سال گذشته‌ی میلادی برای مهاجران «غیرقانونی»، از جمله ۱.۷ میلیون شهروند افغانستان ضرب‌الاجل تعیین کرد که آن کشور را ترک کنند و در غیر این‌صورت اخراج می‌شوند.

پس از این ضرب‌الاجل بیش از نیم‌میلیون شهروند افغانستان از پاکستان به کشورشان بازگشته‌اند.

کمیته بین‌المللی نجات گفته است که با سیاست اخراج مهاجران بدون اسناد، پناه‌جویانی که به‌دنبال ورود به ایالات متحده از طریق ویزای مهاجرتی ویژه (اس‌آی‌وی)، پی۲ و پرونده‌های الحاق خانواده هستند، در مسیر اسکان مجدد شان با چالش‌های بیشتری روبه‌رو اند.

این کمیته از دولت بایدن خواسته است که روند رسیدگی به پرونده‌های اس‌آی‌وی و پی۲ پناه‌جویان افغانستان را تسریع کند.

بر اساس گزارش‌ها از زمان آغاز روند مهاجران افغانستان از پاکستان تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار تن به کشور برگشته‌اند که شماری ازنهاد‌های حقوق بشری همواره از وضعیت آنان ابراز نگرانی کرده‌اند.

خبرنگار فرهنگستان
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*