خانه / فرهنگ و هنر / فرهنگ / نگهداری ۱۶۰ هزار اثر در کتاب‌خانه عامه شهر کابل

نگهداری ۱۶۰ هزار اثر در کتاب‌خانه عامه شهر کابل

کابل/۲۶میزان/فرهنگستان
کتاب‌خانه عامه شهر کابل اثرهای ارزشمند و کمیابی را در خود جا داده است. این کتاب خانه که بیش از نیم سده قدمت دارد، یک صد و پنجاه هزار عنوان کتاب و نشریه‌های چاپ شده را دارا می‌باشد.
این کتاب خانه برای جمعیت دو صد هزاری کابل ساخته شده بودو بیشتر اثرهای این کتاب خانه نیز به سال‌های گذشته برمی‌گردند.
تنها نام این کتاب خانه برای بسیاری از شهریان کابل آشنا است، اما در این شهر اندک کسانی هستند که با داشته‌های این کتاب‌خانه آشنا استند.
مسوولان کتاب‌خانه عامه شهر کابل می‌گویند که کتاب‌خانه عامه یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های کشور است که هم اکنون ۱۶۰ هزار کتاب در آن نگهداری می‌شود.
عبیدالله حنیف، رییس این کتاب‌خانه گفت که قدمت شماری از کتاب‌ها به صد سال می‌رسد که کتاب “چتراز” یکی از قدیم‌ترین آن است.
آقای حنیف افزود: «تقریبا در سال ۱۳۴۳ در دوره پادشاهی ظاهر شاه بنیاد نهاد شده است.»
به گفته مسوولان کتاب‌خانه عامه، ریاست کتاب‌خانه‌های عامه هفت تالار برای مطالعه دارد که تالارهای افغانستان شناسی، زبان و ادبیات، ریفرینس، کودکان، جراید و مجلات و مطالعه عمومی از بخش‌های این کتابخانه‌ اند.
محمد ولی آصف، مدیر تالار مطالعه عمومی، گفت: «این بنام چتراز است یکی از کتاب‌های قدیمی‌ست که در شبه قاره‌ هند در مطبعه سنگی چاپ شده محتوای این کتاب تاریخ و روزگاران چتراز قدیم  سابقه که فعلا بنام چترال در آن طرف خط دیورند است و در افغانستان بنام نورستان یاد می‌‌شود.»
عبدالواحد، مدیر تالار جراید این کتابخانه می‌گوید، یک نشریه که ۱۱۷ سال پیش نشر می‌شد، در باره تاریخ افغانستان و جهان پرداخته می‌شد.
او می‌افزاید که مجله سراج الاخبار که از نشریه‌های مهم و قدیمی است نیز در این کتاب‌خانه نگهداری می‌شود.
با این حال، شماری از جوانان و دانش‌آموزان می‌گویند که هرچند شمار کتاب‌خوان‌ها در این کتاب‌خانه کاهش یافته؛ اما هنوز نیز شماری از جوانان برای خواندن کتاب‌های دلخواه شان به اینجا می‌آیند.
احمد میلاد، دانش‌آموز، گفت: «هدف زندگی خود را توسط مطالعه ما پیدا کرده می‌توانیم و توسط مطالعه زندگی ما سمت و سو پیدا می‌کند.»
عبدالله، دانش‌آموز دیگر، گفت: «من که مطالعه کتاب می‌کنم این به اندیشه من نه تنها به خودم بلکه به درس‌های من کمک بسیار می‌کند.»
ریاست کتاب‌خانه‌های عامه شهر کابل در سال ۱۳۴۳ بنیاد نهاده شد و قدمت کتاب‌های به صد سال می‌رسد. کتاب‌خانه عامه پس از آرشیف ملی. قدیمی‌ترین کتاب‌ها را در خود دارد.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*