خانه / خانواده / اطفال / نگهداری۲۲۰ کودک در مرکز اصلاح و تربیت اطفال

نگهداری۲۲۰ کودک در مرکز اصلاح و تربیت اطفال

کابل/۳۰سنبله/فرهنگستان
کودکان در بیش‌تر جوامع کم از کم در جوامع توسعه‌نیافته و در حال توسعه، با مشکل‌های متفاوتی روبه‌رو استند؛ فقر، گرسنگی، محروم‌بودن از دامن خانواده، این قشر را بیش‌تر آسیب‌پذیر کرده است.
در افغانستان اما کودکان در کنار محرومیت‌های اجتماعی، به دلیل‌های متفاوتی قربانی گروه‌های تبه‌کار نیز استند. این گروه‌ها از کودکان در اجرای اعمال مجرمانه‌ی شان؛ مثل قتل و دیگر جرایم بهره‌کشی می‌کنند؛ که اکنون بیش از ۲۲۰ کودک در مرکز اصلاح و تربیت اطفال به جرم‌های گونه‌گون همچون دزدی، قتل و دیگر جرم‌های جنایی بازداشت شده‌ و از آن‌ها در این مکان نگهداری می‌شوند.
برخی از آنان برخورد زندانبان‌های این مرکز را می‌ستایند و شماری دیگر شان از آنان انتقاد می‌کنند.
حشمت، کودک زندانی گفت: «نان ما زیاد شود، از طرف شب وقتی که یک نفر جنگ می‌کند در پهلویش سه نفر بی‌گناه لت می‌خورد، خواهش دارم که دیگر ما را از طرف شب شکنجه نکنند.»
الیاس، کودک زندانی گفت: «من را در قضیه قلمداد قتل آوردند، بسیار پشیمان هستم از این کار خود. حالی این کار شده هرچه که کنیم او نفر را زنده کرده نمی‌توانیم، ما را از این‌جا رها کنند.»
فایز احمد، کودک زندانی گفت: «بسیار یک اشتباه کوچک کردیم در اینجا آوردنم. در اینجا تمام درس و مدرسه و تمام سهولت‌ها برای ما برابراست.»
ریيس مرکز اصلاح و تربيت اطفال می‌گوید که در حال حاضر ۲۲۰ کودک در این مرکز زندانی هستند و در بخش‌های گونه‌گون آموزش می‌بینند.
نظر محمد ناصری، رییس مرکز اصلاح و تربیت اطفال گفت: «۲۲۰ محجوزین داریم، در بین اینها در عید تیر شده به فرمان عالیقدر امیرالمومنین محجوزینی را به ضمانت و بدون ضمانت ما رها کردیم و دیگرهای شان که تعداد شان به ۲۲۰ است جریان شان در محکمه عدلی و قضایی جریان دارد و مراتب تعلیمی خود را در اینجا سپری می‌کنند.»
شماری از نهادهای حمایت از حقوق بشر، افزایش جرم‌های جنایی را به مشکل اقتصادی و فقر ربط می‌دهند و می‌گویند که در دو سال گذشته این آمار افزایش یافته است.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*